Vánoce na Kašperku
Netradičními prohlídkami a programem chtějí správci hradu Kašperk na Klatovsku zpříjemnit návštěvníkům období vánočních svátků a Nového roku. Kašperk přivítá návštěvníky od 26. prosince do 2. ledna. Vánoční prohlídky se letos zaměří zejména na to, jak Čechové v minulosti prožívali Vánoce a bojovali s chladem.
Kastelán Zdeněk Svoboda slíbil, že návštěvníci se mohou těšit na vyprávění o zimním životě ve středověku, o zimním jídelníčku z doby gotických katedrál, o středověkém zimním oblečení, "značkovém" i "neznačkovém", a o dodržování a porušování vánočních zvyků z doby vlády Karla IV. Nebude chybět ani popis sedmi štědrovečerních zvyků.
Od průvodců se lidé dozvědí podrobnosti o tehdejším oděvu, hlavně se ale zaměří na výklad o vytápění hradů, zejména kachlovými kamny. Zdeněk Svoboda prozradil, že podle kachlových kamen se dá hodně zjistit o majiteli hradu. Podle jejich mohutnosti a bohatosti výzdoby se dá posuzovat finanční situace, výzdoba kachlů zase vypovídá o společenském, politickém i náboženském zaměření majitele. O nevalném vztahu ke katolické církvi například podle něj svědčí karikatury papeže na některých kachlích, zálibu v rytířském způsobu života zase dokládají reliéfy rytířských turnajů.
Kromě netradičních prohlídek hradu připravili správci také doprovodný program. Promítání diapozitivů Šumavy let dávno minulých a ukázky zručnosti koně a jezdce. Lidé uvidí oblíbený skok přes kastelána, pokud napadne sníh i jízdu za koněm na lyžích. Silvestrovský podvečer zpestří navíc ukázky jízdy s ohněm a loučemi či skok přes kastelána v ohnivém kruhu.
Nejposlouchanější
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.