Vánoční dárky pro psy v útulku váží tuny

Zhruba čtyři tuny psích granulí, piškotů, konzerv a pamlsků přinesli o vánočních svátcích do útulku pro opuštěné psy obyvatelé Plzně. Kromě jídla nosili také hračky, vodítka nebo misky na krmení. Cesta do útulku a obdarování opuštěných psů patří v Plzni už řadu let k vánočním tradicím. Letos tam přišlo kolem tisícovky lidí a nosili i peníze do kasičky.

Plzeňský útulek patří se základní kapacitou 70 míst mezi největší v republice. Běžně je v něm ale o 20 procent psů víc, nejednou tam ale bylo i přes stovku zvířat. Během posledních dvou let útulek pečoval o více než 730 psů. Ředitel útulku Martin Kuna za pejsky i pracovníky všem lidem, kteří přinesli potravu a pamlsky pro psy moc děkuje. Jejich vánoční dárky totiž vystačí na několik měsíců provozu.

Podle Kuny se v útulku nijak zvlášť neobjevují po Vánocích psi, kteří se ukážou jako nevhodný dárek. Nyní jich je v útulku 84. Po silvestrovské noci se do něj dostalo pět zaběhnutých zvířat, čtyři si hned první lednový den vyzvedli jejich majitelé. Pejskaři v Plzni mají větší šanci při hledání, protože ve městě platí vyhláška o čipování. Každý pes má být povinně označen čipem, jehož číslo mohou přečíst strážníci i pracovníci útulku. V městské evidenci se pak zjišťuje podle čísla čipu majitel ztraceného psa.

Pes v útulku

Útulek zatím sídlí v Plzni na Valše. Zřejmě letos by se měl začít stavět nový v jiné lokalitě.

autor: Směna ČRo Plzeň
Spustit audio