Včelí vosk - skvělá surovina pro výrobu dekorací. Ale pozor! Kam kápne, tam už zůstane
Včelí vosk si jako základní materiál pro své pokusy a výtvory vybrali Jana Berková a Daniel Beran z Lípy u Únešova.
Vosk zůstává ve včelích úlech. Po čase je znečištěný. Když se ale několikrát převaří, tak nejenom že provoní celý byt, ale získá také krásnou hnědožlutou barvu.
Když ještě teplý vosk nalijete do forem a necháte vystydnout, můžete mít originální dekorace. Třeba vánoční, jako jsou andílci, šišky, hvězdy, betlémy. Anebo prostě můžete vyrobit, co vás právě napadne. Fantazii se meze nekladou. Jana Berková říká, že základem je sehnat nebo vyrobit nějakou formu. Ta by měla být pružná, ideálně z nějakého silikonu.
Pak musíte ze své kuchyně vyřadit nějaký hrnec, protože ten už nikdy po převaření vosku pořádně neumyjete. Zůstane pořád voňavý a s voskovým filmem na stěnách. Sošky vám budou stát samy, pokud uděláte rovné dno - to lze ještě nahřát a přejížděním po kluzké rovině doladit. Pokud chcete závěsnou ozdobu, třeba na stromek, musíte ještě z drátku vyrobit očko a dolepit ho.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.