Ve Smolných Pecích zaujmou turisty malebná jezírka i zbytky minerálů

8. červen 2021 20:00, aktualizováno
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jezírka lákají turisty

Bývalé doly už jsou většinou zasypané nebo zatopené, ale i tak dráždí pozornost sběratelů a dobrodruhů. Podobně jako důl ve Smolných Pecích u Nové Role, kde dodnes lidé hledají turmalíny nebo růženíny.

Petr Rojík

Malebná jezírka v krajině ve Smolných Pecích u Nové role stále lákají k návštěvě. Někdo se jde jen tak podívat ze zvědavosti, a pak jsou tu sběratelé, kteří v okolí zaniklých dolů hledají v hlušině zbytky žádaných minerálů.

Dříve se tu těžil pegmatit

Historii o Smolných Pecích zná geolog Petr Rojík, který některá podobná místa stále monitoruje. „Jezera vznikla uměle. Naši předci tady lámali horninu složenou z křemene a živce, která se nazývá pegmatit. Po rozemletí a roztřídění se z ní získávaly křemen a živec, které se používaly jako přísada při výrobě porcelánu,“ vysvětlil.

Vstup do podzemních jeskyněk je normálním smrtelníkům zakázán, ale s Petrem Rojíkem jsme do nich mohli nahlédnout alespoň prostřednictvím rozhlasového vysílání. „Na stropě podzemní jeskyňky vidíme bílé plochy čistého křemenu a oranžové plochy, to je draselný živec, občas se tam zalesknou šupinky slídy,“ popsal.

Dnes jde o naleziště krásného turmalínu

„Černá zrna obsahují železo a vzácný prvek bor, horníkům se dříve nezamlouval, ale o to víc se líbí dnešním sběratelům, kteří v nich hledají turmalíny,“ uvedl Petr Rojík. Turmalín je minerál, vyhledávaný pro svou nevšední krásu.

Dnes už v místě těžba zanikla, jak vysvětlil geolog: „Pegmatit tvoří čočkovitá tělesa uvnitř žuly. Horníci zřejmě narazili na konec té čočky, a proto ukončili těžbu. Na místě ale zůstala malebná jezírka, která stojí za vidění.

autoři: Martina Sihelská , Michaela Svobodová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Koronavirus v našem kraji

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...