Velikonoční věnec nebo cop ozdobí sváteční stůl a báječně chutná
Ať už si připravíme velikonoční věnec nebo cop, vhodně je ozdobíme: např. obarvenými vajíčky, kraslicemi, cukrovými vajíčky nebo kočičkami či drobnými kuřátky či zajíčky. Buď čokoládovými, nebo jen dekoracemi.
- 250 g polohrubé mouky
- 50 g moučkového cukru
- 100 - 125 ml vlažného mléka
- 1 žloutek
- 20 g droždí
- 50 g rostlinného tuku
- 30 g rozinek
- 1 citrón
- špetka mletého muškátového oříšku, sůl
- 1 vejce na potření, event. mandlové lupínky na posypání
Z droždí, 1 lžíce cukru, 2 lžic mouky a 4 lžic mléka připravíme kvásek, který necháme na teplém místě vykynout. Do mísy prosejeme mouku, přidáme sůl, rozehřáté vlahé máslo, citrónovou kůru, muškátový oříšek, vykynutý kvásek a vlažným mlékem, do kterého jsme rozkvedlali žloutek, zaděláme tužší těsto.
Dobře propracujeme a vmícháme do něj rozinky. Těsto poprášíme moukou a přikryté necháme na teplém místě kynout.
Vykynuté těsto přendáme na pomoučený vál, rozdělíme na tři stejné díly a z každého dílu vyválíme pramen. Upleteme cop, který stočíme do kruhu. Můžeme však nechat cop nestočený, rovný. Přendáme na plech vyložený pečícím papírem a necháme ještě asi 15 minut kynout. Pak potřeme rozšlehaným vejcem, event. posypeme mandlovými lupínky a v předehřáté troubě pečeme při 160° C cca 25 minut do zlatočerveného zbarvení.
Toto velikonoční pečivo ještě dříve, než ho zkonzumujeme, poslouží také jako efektní výzdoba slavnostního stolu. Z těsta můžeme připravit i drobné pečivo v podobě ptáčků, zajíčků a jiných zvířecích mláďátek, symbolů jara.
Nejnovější recepty
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka