Veterinář: Kvůli dvěma případům Aujeszkyho choroby není třeba panikařit

24. leden 2022

V nedávné době se v Česku nakazili dva psi Aujeszkyho chorobou. K oběma případům došlo ve Zlínském kraji. Jeden pes uhynul, druhý musel být utracen.

Aujeszkyho choroba je infekční onemocnění, postihující hospodářská i volně žijící zvířata. Přirozeným hostitelem viru a jediným druhem, který přežívá infekci, je prase. Další podrobnosti přidává veterinář Miroslav Svatoš. Poslechněte si.

Ve veterinární poradně jsme řešili také prochladnutí psa při procházce, dále rotvajlera, který během procházky sežere obrovské množství sněhu a probírali jsme i tzv. protištěkací obojky.

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.