Veterinář: Výskyt ptačí chřipky by nás měl hodně znepokojovat
Riziko, že virus ptačí chřipky zmutuje a způsobí epidemii u lidí, je podle veterináře Oto Humla poměrně velké. Proto je důležité ptačí chřipku monitorovat a likvidovat nakažené chovy drůbeže.
„Ptačí chřipka patří mezi zoonózy, je tedy možný přenos na člověka. Dochází k němu málokdy, pokud vím, naposledy byl přímý přenos prokázán před několika lety ve Velké Británii. Ale je tu dost velké riziko, že virus u ptáků zmutuje, změní vlastnosti a pak u lidí vyvolá velkou epidemii chřipky, proti které lidstvo nemá imunitu. Opatřeními proti ptačí chřipce chráníme hlavně lidi,“ vysvětluje veterinář Oto Huml.
Ptačí chřipka se nejvíc šíří na podzim a zjara. „Souvisí to s přeletem tažných ptáků přes naše území na podzim od severu na jih a na jaře obráceně,“ říká veterinář. Jako prevenci nákazy drůbeže doporučuje krmit a napájet ji uvnitř objektu nebo alespoň pod stříškou. Dobře uděláte, když výběh drůbeže oplotíte nebo zasíťujete tak, aby se tam volně žijící ptáci vůbec nedostali.
Jak se projevuje ptačí chřipka u drůbeže? Jak postupovat při podezření na nákazu v chovu? Je bezpečná konzumace vajec a masa z nakažené drůbeže? Poslechněte si pořad Co vás zajímá s MVDr. Oto Humlem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.