Věž pro Palacha – z Austrálie zpátky v České republice

8. červen 2020

Klatovský sochař Václav Fiala je autorem díla Věž pro Palacha. Ve vysílání rádia vašeho kraje popsal, jak tato socha cestovala po mořích i pevnině a oznamovala po Austrálii, kdo to byl Jan Palach.

Věž pro Jana Palacha s popisem, kdo to byl Jan Palach, stála na úžasném místě u slavné pláže Bondi Beach

V roce 2004 se začal vytvářet jeho vztah k Austrálii. Dva roky po sobě dostal za své sochy hlavní ceny na tamních velkých výstavách. V roce 2019 se hodně vzpomínalo na Jana Palacha. Bylo to 50 let od jeho smrti.

Václav Fiala nabídl, že sochu, kterou dokončoval, vystaví v Sydney. Skvělý nápad! Věž pro Jana Palacha s popisem, kdo to byl Jan Palach, stála na úžasném místě u slavné pláže Bondi Beach na pozadí oceánu, kde zrovna migrovaly velryby.

Věž pro Palacha zdobila další úžasnou australskou pláž Cottesloe, kde stála na kamenitém mysu

Po skončení výstavy, která trvá pouze tři týdny a navštíví jí 1,5 mil návštěvníků, převezli sochu o 4 000 km dál, na západní pobřeží do Perthu. Tam zdobila další úžasnou pláž Cottesloe, kde stála na kamenitém mysu. Po výstavě je Věž pro Palacha zpátky doma – v Klatovech.

autor: oka | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.