Věž pro Palacha – z Austrálie zpátky v České republice

8. červen 2020

Klatovský sochař Václav Fiala je autorem díla Věž pro Palacha. Ve vysílání rádia vašeho kraje popsal, jak tato socha cestovala po mořích i pevnině a oznamovala po Austrálii, kdo to byl Jan Palach.

Věž pro Jana Palacha s popisem, kdo to byl Jan Palach, stála na úžasném místě u slavné pláže Bondi Beach

V roce 2004 se začal vytvářet jeho vztah k Austrálii. Dva roky po sobě dostal za své sochy hlavní ceny na tamních velkých výstavách. V roce 2019 se hodně vzpomínalo na Jana Palacha. Bylo to 50 let od jeho smrti.

Václav Fiala nabídl, že sochu, kterou dokončoval, vystaví v Sydney. Skvělý nápad! Věž pro Jana Palacha s popisem, kdo to byl Jan Palach, stála na úžasném místě u slavné pláže Bondi Beach na pozadí oceánu, kde zrovna migrovaly velryby.

Věž pro Palacha zdobila další úžasnou australskou pláž Cottesloe, kde stála na kamenitém mysu

Po skončení výstavy, která trvá pouze tři týdny a navštíví jí 1,5 mil návštěvníků, převezli sochu o 4 000 km dál, na západní pobřeží do Perthu. Tam zdobila další úžasnou pláž Cottesloe, kde stála na kamenitém mysu. Po výstavě je Věž pro Palacha zpátky doma – v Klatovech.

autor: oka | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová