Víte, jak vzniká přirozený les? Navštivte unikátní šumavskou stezku a dozvíte se to

25. září 2024 21:25

Přirozený les se od toho hospodářského liší na první pohled. Nikdo v něm nekácí ani nesází, ale hlavně se tu nechává vše odumřelé svému přirozenému rozkladu. Jak to vypadá v praxi se můžete přesvědčit na názorné naučné stezce jménem Jak se rodí les. Najdete ji nedaleko rozhledny Poledník na Šumavě na Klatovsku.

Kroky návštěvníků většinou míří rovnou na rozhlednu Poledník a většina z nich tak stezku mine. Možná i proto, že vrchol Poledníku působí na nás laiky neutěšeně. Stále jsou tu totiž patrné následky řádění orkánu Kyrill v roce 2007. V polovině nebo třetině zlomené obrovské smrky působí až apokalypticky.

Ve skutečnosti ale nejsou podobné kalamity, jak tomu většinou říkáme my lidé, v přírodě ničím neobvyklým. Tam, kde se nechává les přirozeně svému osudu, se jednou za čas vzrostlé stromy sami skácí k zemi. Větrem, vlastní váhou nebo oslabení po napadení houbami. Zlomí se postupně i na třikrát než definitivně splynou s krajinou, jak popisuje Josef Štenberk ze správy Národního parku Šumava.

Síla a moc přírody v přímém přenosu

Mezitím se na zemi dějí doslova zázraky. Po sedmnácti letech od orkánu Kyrill už jsou tu vidět mladé smrky, ale i takzvané pionýrské dřeviny. To jsou většinou vrby, břízy a jeřáby. Jejich lehká semena snadno přenášejí ptáci z trusu a zasejí tak zcela spontánně, bez řádků a plánů, nový přirozený les.

Vše se tu nechává na samotné přírodě. Staré dřevo se podle Josefa Štenberka rozkládá i sto let. Mezitím tu postupně vyroste pestrý les. Suché dřevo slouží jako útočiště celé řadě živočichů a hub. Částí stezky vede pohodlný dřevěný povalový chodník, někdy se ale musíte brodit travinami, což ještě umocňuje zážitek z procházky stezkou Jak se rodí les.

autor: Pavel Halla | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio