Voda zkrocená v kašnách

Nepomucká kašna zdobí náměstí přes 150 let

27. červen 2019
Publicistika

V seriálu O kašnách teď vyrazíme do Nepomuku na jihu Plzeňska. Náměstí zdobí kašna od druhé poloviny 19. století. Kromě dvou chrličů jí vévodí socha. Nejde ale o svatého Jana Nepomuckého, jak by nás v Nepomuku mohlo napadnout, ale o jiného světce, nebo spíše světici.

Kašna tu stojí už od roku 1867, v roce 2017 prošla rekonstrukcí. Za odměnu, jak říká nepomucký historik Pavel Motejzík. Základ kašny tvoří kamenný osmiúhelník. Jeho stěny jsou na dvou místech ozdobeny erbem. Jednak znakem českého lva a také pečetí města Nepomuk.

Kašnu věnoval městu významný rodák Petr Čapek. V Nepomuku vlastnil Panský dům, který dodnes také najdeme na náměstí. Kašna má dva chrliče a nad nimi dohlíží socha. Konkrétně Panna Marie Imakuláta. Vytvořil ji jmenovec donátora kašny Jindřich Čapek. Podle Pavla Motejzíka mohlo jít o bratra, nebo vzdáleného příbuzného Petra Čapka.

Co bylo před rokem 1867

Podle dobových záznamů stávala před výstavbou nové kašny na náměstí úplně jiná kašna i na jiném místě. Vodou byla pravděpodobně zásobena z okolních studní. Město vlastní unikátní snímek původní kašny asi z poloviny 19. století. Pavel Motejzík se domnívá, že nemusela být ani kamenná a mohlo jít o jakousi káď. Tehdy jediný zdroj vody na náměstí.

Od roku 1867 ale zdobí střed města krásná kamenná kašna, která díky lidem, kteří si váží historického odkazu, zpříjemňuje život obyvatelům i návštěvníkům Nepomuku dodnes.

autor: Pavel Halla | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio