Voda zkrocená v kašnách

Kašna v Dobřanech je poctou baroku i řece Radbuze

4. červenec 2019
Publicistika

V Dobřanech mají kašnu od roku 2010, kdy náměstí prošlo rekonstrukcí. Autorem kašny je sochař Václav Fiala, který jejími křivkami vyjádřil jednak záhyby nedaleké řeky Radbuzy, tak i ladné křivky baroka. I proto kašna v Dobřanech jmenuje Pocta baroku.

Kašna dnes skýtá příjemný odpočinek všem. A díky kamerovému systému města Dobřany už ani tolik neláká různé vykuky, kteří třeba rádi lili saponát do kašny. Jak to bylo s vodou v Dobřanech dřív?

Tradice vody na dobřanském náměstí sahá až k rybníku. Ten kdysi podle starosty Dobřan Martina Sobotky skutečně býval. Do konce druhé světové války tu pak stálo několik kašen. Pak dobřanské náměstí na dlouhá desetiletí vyschlo. Voda se na náměstí vrátila až v roce 2010.

Sochy mluvící přes náměstí

Autor kašny Václav Fiala má na náměstí v Dobřanech ještě jeden sochařský podpis. Je jím nepřehlédnutelná osmitunová žulová kapka, která stojí hned vedle kostela. Symbolizuje utrpení válek, a také vzpomínku na bombardování Dobřan, kdy kostel nějaký čas neměl střechu.

Ty hrozné doby jsou už naštěstí dávno pryč. V klidu se tak můžeme u kašny zaposlouchat do hudby, kterou tu vytváří stříkající voda a užívat si. Kašna je večer nasvícená, voda díky tomu vytváří nádherné pohledy. A k desátému výročí kašny už chystá město Dobřany malý dárek. Na Vánoce 2020 dostane vánoční háv.

autor: Pavel Halla | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.