SERIÁL

6) Mýto na Rokycansku má díky jednoduchému nápadu vlastní fontánu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nová kašna v Mýtě na Rokycansku má šmrnc

Kašna na náměstí v Mýtě na Rokycansku byla ještě nedávnou docela obyčejnou studnou. Díky nápadu místních lidí se z ní před pár dny stala kašna, nebo chcete-li přinejmenším fontána či vodotrysk. Do původní studny s vlastní vodou vnořili čerpadlo a to teď vyhání vodu nad kompletně opravenou historickou studnu.

V poslední době prošlo celé mýtské náměstí zásadní rekonstrukcí. Přibyly třeba nové chodníky a bezpečnostní ostrůvky nebo nová parkovací stání. Nového dláždění se dočkala i část náměstí před Městským úřadem.

Proměna ze staré studny

Jako zlatý hřeb oprav dostali místní nápad. Co takhle udělat ze staré nefunkční a nehezké studny fontánu. Studnu v minulosti tvořili jen betonové obruče a její voda není pitná. A tak než by se studna jen zakryla, dostala nový plášť. A díky jednoduchému triku se z ní doslova ze dne na den stala městská fontána.

Fontána za pár korun

Jak připomíná Alena Dongresová z Městského úřadu v Mýtě, celý projekt nebyl nijak nákladný. „Do asi 5 metrů hluboké studny se prostě jen umístilo čerpadlo se spínacími hodinami a bylo hotovo. O to víc nás těší výsledek a kladné reakce lidí.“

Pro Alenu Dongresovou bylo největším potvrzením správného záměru jedno odpoledne krátce po spuštění vodotrysku. Na blízkých lavičkách záhy posedávaly maminky s kočárky a dětmi.

A kdo vytvořil současnou žulovou podobu fontány s ručně tepanou kovovou mříží? O kamenické práce se postaral Stěpán Kozler, kovářské dílo zhotovili pánové Jan Buchar a Miloslav Vytejček.

Že je u studniční fontány příjemné posezení potvrzujeme i my. Do budoucna se prý uvažuje i o jejím nasvícení ve večerních hodinách.    

Spustit audio
autor: Pavel Halla | zdroj: Český rozhlas Plzeň