SERIÁL

7) Tachovskou kašnu stejně jako městský znak zdobí lvi

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dobová fotografie z konce 19. století

Starobylé město Tachov bývalo nedobytnou pevností. Dokladem toho jsou dodnes dochované městské kamenné hradby se střílnami kolem centra města. Příjemným výletem do historie je také náměstí Tachova, které lemují domy různých architektonických slohů. Celému náměstí dnes dominuje kašna, která tu stojí od 19. století.

Od stavby kašny jeho autory neodradila ani skutečnost, že je celé náměstí z kopce. Záhy po dostavbě uměleckého vodního díla se kašna stala cílem všech, kteří do historického městečka zavítali.

Kašnu tvoří čtvercový půdorys asi 4 x 4 metry. Uprostřed je vysoký sloup ve tvaru poháru. Podle Pavla Voltra z tachovského zámku jde o pozdně empírový odkaz na antické vzory. Po stranách sloupu jsou čtyři chrliče vody ve tvaru lvů. Lev je dodnes součástí znaku města Tachov.

S rozmachem motorismu dorazil na náměstí i benzín

Historickou zvláštností tachovského náměstí je první čerpací stanice benzínu, která v Tachově vyrostla počátkem minulého století právě pod kašnou. Kromě vody tak Tachované na náměstí čerpali i benzín do svých aut. Ta doba už je ale dávno pryč.

Kolem kašny je dnes pěší zóna. Jediné, co připomíná auta, je asfalt, který trochu kazí celkový dojem z historického tachovského náměstí. Podle Pavla Voltra ale asfalt snad brzy zmizí. „Město Tachov už se intenzivně připravuje na rekonstrukci náměstí a nevzhledný asfalt konečně zmizí.“

Do té doby se klidně usaďte u dodnes funkční empírové kašny a zaposlouchejte se do libých tónů vody. Stejně tak, jako lidé třeba před sto lety.

Spustit audio
autor: Pavel Halla | zdroj: Český rozhlas Plzeň