Všímej si víc mých lepších stránek

19. květen 2021

Píseň napsal americký rockový zpěvák, ikona z Detroitu, Bob Seger. Vyšla na jeho desátém albu s názvem Stranger In Town v roce 1978. Tím její osud neskončil, ba naopak, čekala ji sláva, ale v podání jiných.

O pět let později, v roce 1983, nahrála tuto krásnou píseň americká country-popová hvězda Kenny Rogers jako duet se skotskou popovou hvězdou Sheenou Eastonovou a stala se titulní skladbou jeho alba s názvem We Have Got Tonight, máme dnešní noc. Stala se v Americe nejhranější písní roku 1983.

Česká verze na sebe nenechala dlouho čekat. Už v tomto roce ji u nás nazpívala Věra Špinarová s Karlem Černochem. Český text jim napsal vynikající a spolehlivý Zdeněk Borovec. A zatímco v originále se zpívá: „Zhasni světlo, pojď a vezmi mou ruku. Máme dnešní noc kotě, tak proč nezůstaneme," Zdeněk Borovec se původního textu nedržel a vytvořil svůj vlastní. A vždy, když se díla chopil tento mistr češtiny a veršů, vzniklo dílo, které přežívá a zůstává. Oba interpreti do nahrávky vložili něhu a lásku a píseň Všímej si víc je stále v playlistech českých rádií.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.