Vyšetřování podle Mendela

11. listopad 2019

Případ vraždy nadějné biatlonistky a studentky brněnské Pedagogické fakulty.

Vražda studentky na brněnské pedagogické fakultě se zapsala do dějin československé kriminalistiky. Vůbec poprvé u nás pomohla usvědčit pachatele analýza DNA. Velmi sledovaný případ z roku 1990 rekonstruuje mladičká reportérka a starý profesor v pětidílné dramatizaci Ludvíka Němce, kterou v cyklu Kriminální případy Čech, Moravy a Slezska uvádějí regionální stanice Českého rozhlasu.

Bylo 27. června roku 1990. Na dámském WC na Pedagogické fakultě v Brně objevili v půl osmé ráno zavražděnou devatenáctiletou studentku. Vrah jí zasadil 31 ran nožem. Policisté hned druhý den zatkli podezřelého 26letého muže. Ten měl i přes své mládí bohatý trestní rejstřík – už jako mladistvý byl souzen za znásilnění, dále pak za krádež, loupež a podílnictví. Krátce po svém prvním propuštění napadl a pořezal ženu a za mříže se vrátil. Na svobodu ho pustila v roce 1990 prezidentská amnestie.

Pachatel se při vraždě sám zranil, a policisté tak na místě činu našli i jeho krev. Výsledky porovnání krevních stop ale přinesly zklamání, pachatel měl totiž stejnou krevní skupinu jako jeho oběť. A právě v té chvíli se kriminalisté rozhodli, že požádají o analýzu DNA.

Oslovili Přírodovědeckou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě, která tehdy s analýzou DNA experimentovala. Výsledky přišly necelé 4 měsíce od vraždy. A dokázaly, že na místě činu opravdu byla krev pachatele a naopak na jeho oblečení byla krev oběti. Vrah byl odsouzen na 23 let do vězení, kde po dvou a půl letech spáchal sebevraždu. A vyšetřování vraždy devatenáctileté premiantky a juniorské reprezentantky v biatlonu se dostalo do kriminalistických učebnic.

Pětidílnou dramatizaci napsal pro Český rozhlas Ludvík Němec. V komorním příběhu účinkují Lucie Andělová, Vladimír Krátký a Dušan Hřebíček. V brněnském studiu natočil režisér Lukáš Kopecký za technické spolupráce Michala Zelinky.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?