Vysílali jsme živě z Postřekovského masopustu

12. únor 2024 09:53

Masopust v Postřekově patří široko daleko k nejvyhlášenějším a každoročně se na něj sjíždí velké množství diváků. V roce 2017 byl zapsán na Seznam nemateriálního kulturního dědictví Plzeňského kraje. Hlavně je ale časem, který si Postřekovští dokáží naplno užít – od mladých až po dříve narozené. My jsme Postřekov navštívili v neděli 11. února a živě jsme vysílali přímo od vyhlášené hospody U Hadamů!

Postřekovský masopust trvá celých pět dní, kdy se spánek všech aktérů krátí na minimum: od páteční Sezpívané přes sobotní Maškarní bál, nedělní Krojovaný průvod obcí a Kytičkovou zábavu, pondělní Babský bál až po úterní Masopustní průvod obcí, na jehož konci je postava Masopustu obřadně pověšena. Před tím ovšem hlavní postava masopustního průvodu „Soudce“ pronáší řeč s výčtem všech hříchů, který Masopust v obci toho roku způsobil…

Co všechno nesmí na Postřekovském masopustu chybět? Jak se na něj celá obec připravuje? A zajímá masopust i současnou mladou generaci? Poslechněte si záznam živého vysílání – našimi hosty byli Petr Anderle, starosta Postřekova, Radek Zuber z Národopisného souboru Postřekov, Václav Kreuz, předseda TJ Sokol Postřekov, krojovaná účastnice Lenka Blacká, letošní „Soudce“ Postřekovského masopustu Aleš Kuželka a dudák a znalec Chodska Josef Kuneš.

autor: Michaela Vondráčková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.