Vždy je šance na nápravu, lidský život se ale vrátit nedá, říká vězeňský kaplan

4. listopad 2024 11:20

Nemůžete vězně jen poplácat po rameni a říct - to bude dobré. Dobré to bude teprve ve chvíli, kdy si sám přizná, že udělal špatnou věc a vyvodí z toho důsledky. To jsou slova vězeňského kaplana Blažeje Pelána.

Blažej Pelán slouží ve věznici v Plzni na Borech. Svou práci bere jako poslání, věří, že Bůh ho povolal, aby působil právě zde. Přichází pravidelně do styku s těžkými zločinci, často s vrahy. „Nescházím se s každým, jdu za tím, kdo si sám zažádá o rozhovor. Předpokládám, že kdo tohle udělá, má už nějakou potřebu a tuší, že kaplan by pro něj mohl mít pochopení. Právě vrazi dokážou být nejlepší posluchači a příjemci duchovní služby,“ uvádí s tím, že vězeň je člověk v izolaci a jakékoliv spojení s životem venku má pro něj obrovský význam. Krabička cigaret nebo trocha kávy představuje poklad.

Některé příběhy, které kaplan vyslechne, jsou opravdu silné, mají na něj vliv a někdy kvůli nim nemohl ani spát. V každém případě věří, že je potřeba zajímat se o to, kde se stala chyba, co činu předcházelo, jít až na dřeň a následně nasadit cílenou léčbu. „Vždy existuje šance na nápravu. Ale samozřejmě pokud někdo vezme lidský život, je to hrozná věc, která se už nikdy vrátit nedá,“ dodává.

autoři: Jiří Trnka , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.