Wings: Silly Love Songs

23. září 2024

Wings byla superskupina založená ex-Beatlem Paulem McCartneym. V 70. letech dosáhla ohromných úspěchů, navzdory tomu, že se její personální obsazení téměř neustále měnilo. Její píseň Silly Love Songs byla v roce 1976 první v americkém žebříčku.

Vrátíme se do roku 1976, kdy bývalý člen skupiny Beatles Paul McCartney a jeho kapela Wings vydali jednu z nejznámějších a nejdiskutovanějších písní Silly Love Songs. Proč tato píseň vznikla a proč si získala tolik pozornosti? Pojďme se na to podívat blíže. Byla totiž příkladným kusem popové produkce poloviny sedmdesátých let a je opravdu jejím čistým potěšením. Sám slavný baskytarista Paul McCartney o ní řekl, že měla dobrou basovou linku a dobře šlapala. Ano, tato píseň je perfektní ukázkou jeho basového mistrovství, které je často nedoceňováno.

Silly Love Songs byla v Americe 5 týdnů hitem číslo jedna, což byl obrovský úspěch. Paul McCartney napsal tuto píseň jako odpověď na kritiku, kterou dostával po rozpadu Beatles. Kritici i někteří fanoušci mu vyčítali, že skládá jen povrchní a v uvozovkách „hloupé“ milostné písně. Ostatně, láska byla vždy hlavním motivem jeho tvorby, od hitů Beatles až po jeho sólovou kariéru. Paul McCartney na to reagoval svým typickým způsobem, ironickým, ale také srdečným.

Někteří lidé chtějí svět zaplnit hloupými milostnými písněmi – a co je na tom špatného? Myslíš si, že lidé už mají dost těch hloupých zamilovaných písní. Ale rozhlédnu se okolo a vidím, že to tak není. Miluji tě, zpívá Paul McCartney.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.