Youssou N'Dour & Neneh Cherry: 7 seconds

2. říjen 2022

Představujeme jednoho z afrických známých zpěváků. Youssou N'Dour není ale jen muzikant. V roce 2000 byl nominován jako velvyslanec dobré vůle Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství.

Kolik známe afrických zpěváků? Asi to nebude žádná sláva, ale pár bychom jich asi dali dohromady. Tak dejme tomu Miriam Makeba. To byla jihoafrická zpěvačka, známá také jako Mama Afrika. V roce 1965 byla první africkou zpěvačkou, která byla oceněná Grammy. Nebo dnes vysoce uznávaný Gerald Clark.

Senegalský interpret Youssou N'Dour nazpíval několik desítek vlastních alb a mnoho dalších, na kterých spoluúčinkoval s jinými muzikanty, jako byli Peter Gabriel, Sting, Paul Simon nebo Bruce Springsteen. Youssou N'Dourovi se povedlo vyvinout osobitý druh africké hudby, což mu vyneslo skvělou pověst nejen na černém kontinentu ale po celém světě. A též pochopitelně množství ocenění, která mu umožnila činnost i v dalších profesích jako film a nakonec i politika. Kandidoval na prezidenta Senegalu, ale nakonec získal místo zvláštního poradce prezidenta v hodnosti ministra. Měl za úkol propagovat zemi v zahraničí.

V devadesátém čtvrtém roce vydal Youssou N'Dour svůj největší mezinárodní hit, trojjazyčný snímek 7 Seconds, duet nazpívaný se švédskou zpěvačkou Neneh Cherry. Ve Francii se skladba držela na prvním místě 16 týdnů, což byl tehdy rekord. Název a refrén písně odkazují k prvním okamžikům života dítěte.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.