Youssou N'Dour & Neneh Cherry: 7 seconds

2. říjen 2022

Představujeme jednoho z afrických známých zpěváků. Youssou N'Dour není ale jen muzikant. V roce 2000 byl nominován jako velvyslanec dobré vůle Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství.

Kolik známe afrických zpěváků? Asi to nebude žádná sláva, ale pár bychom jich asi dali dohromady. Tak dejme tomu Miriam Makeba. To byla jihoafrická zpěvačka, známá také jako Mama Afrika. V roce 1965 byla první africkou zpěvačkou, která byla oceněná Grammy. Nebo dnes vysoce uznávaný Gerald Clark.

Senegalský interpret Youssou N'Dour nazpíval několik desítek vlastních alb a mnoho dalších, na kterých spoluúčinkoval s jinými muzikanty, jako byli Peter Gabriel, Sting, Paul Simon nebo Bruce Springsteen. Youssou N'Dourovi se povedlo vyvinout osobitý druh africké hudby, což mu vyneslo skvělou pověst nejen na černém kontinentu ale po celém světě. A též pochopitelně množství ocenění, která mu umožnila činnost i v dalších profesích jako film a nakonec i politika. Kandidoval na prezidenta Senegalu, ale nakonec získal místo zvláštního poradce prezidenta v hodnosti ministra. Měl za úkol propagovat zemi v zahraničí.

V devadesátém čtvrtém roce vydal Youssou N'Dour svůj největší mezinárodní hit, trojjazyčný snímek 7 Seconds, duet nazpívaný se švédskou zpěvačkou Neneh Cherry. Ve Francii se skladba držela na prvním místě 16 týdnů, což byl tehdy rekord. Název a refrén písně odkazují k prvním okamžikům života dítěte.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...