Z Bohušova vrchu u Plané ukradli šibenici i s oběšencem. Pak na něm vyrostla zajímavá rozhledna

10. červen 2022

Největší audioportál na českém internetu

Rozhledna na Bohušově vrchu | Foto: Kateřina Dobrovolná, Český rozhlas

Na rozhlednu na Bohušově vrchu nás zavedla vedoucí Odboru kultury Městského úřadu Planá Petra Tomášková

Bohušův vrch se tyčí nad městem Planá nedaleko Mariánských Lázní, tedy téměř na pomezí Plzeňského a Karlovarského kraje. V minulosti toto místo sloužilo jako popraviště. Dnes na jeho vrcholu stojí pozoruhodná cihlová rozhledna, která nabízí výhledy do širokého okolí.

„Pověst praví, že již v 9. století byla na úpatí vrchu postavena tvrz rytířem Bohušem. Ale to, jestli na vrchu stávala tvrz nebo dokonce hrad, bohužel není doložené. Jisté ale je, že v období pozdního středověku na vrcholu kopce stávala šibenice, kterou v roce 1615 někdo ukradl, a to dokonce i s oběšencem. Později byla na jejím místě postavena nová. Vrch byl proto nazýván Šibeniční,“ vysvětluje vedoucí Odboru kultury Městského úřadu v Plané Petra Tomášková.

Ochoz rozhledny se nachází ve výšce 18 metrů a dostanete se na něj po 73 schodech. Z rozhledny je vidět jak město Planá, tak i širší okolí, jako například Český a Slavkovský les. „Je možné krásně vidět centrum, kterému dominuje kostel Nanebevzetí Panny Marie, škola Na Valech, zámek, který je bohužel nepřístupný, jelikož se nachází v dezolátním stavu, a po pravé straně od města je poutní místo kostel sv. Anny u Plané,“ popisuje výhled Petra Tomášková.

Historie rozhledny se začala psát už v roce 1908. „Místní Ozeleňovací a okrašlovací spolek dal tehdy ke zřízení rozhledny podnět. Ta byla pak dokončena roku 1909, tedy o rok později. V té době byl Bohušův vrch holý kopec, a tak zde spolek vysázel třešňový sad. Vedle rozhledny byl dokonce postaven malý hostinec, který byl plánskými občany hojně navštěvovaný jak o svátcích, tak o nedělích,“ dodává vedoucí.

Po druhé světové válce začalo ale místo chátrat. Hostinec i malý domek u rozhledny byly zbořeny a rozhledna uzavřena. Od konce 60. let byla rozhledna využívána jako televizní retranslační stanice. Dnes je díky úpravám ze strany městského úřadu opět přístupná pro veřejnost a slouží k procházkám a výhledům nejen místním občanům, ale i turistům.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň