Z haly na opravy důlních lokomotiv vznikly nové učebny a dílny

Nové učebny a dílny za více než 27 milionů korun vybudovala Integrovaná střední škola technicko ekonomická (ISŠTE) v Sokolově z bývalé haly určené k opravám elektrických důlních lokomotiv. Sloužit budou k výuce strojírenských oborů a v budoucnu by je mohla využívat rovněž strojní fakulta Západočeské univerzity v Plzni.

Poté, co se v objektu z roku 1960 přestaly důlní lokomotivy opravovat, využívala ho škola k praktické výuce. Jenomže náklady na provoz nezateplené haly byly příliš vysoké. Škola si proto nechala zpracovat energetický audit a z něj vyplynulo, že úpravy haly by stály přes sedm milionů korun. Proto se začalo zvažovat účelnější využití, třebaže by investice byly vyšší. Ostatně podle slov ředitele ISŠTE Josefa Novotného, nové dílny a učebny už nutně potřebovali.

Učni v dílně

Pro rekonstrukci staré haly se vedení školy rozhodlo po konzultaci s úřadem práce. Z jeho dlouhodobých analýz vyplývá, že o absolventy strojírenských oborů bude v sokolovském regionu stále poptávka. Zámečníci nebo obráběči kovů jsou nyní profesemi, které úřady práce zveřejňují v nabídce volných míst. Stavební úpravy budovy začaly loni v srpnu. Stát přispěl 24 miliony korun, asi 1,5 milionu korun poskytl Karlovarský kraj a zhruba stejnou částku i město Sokolov.

Učebna

Škola má po rekonstrukci haly k dispozici pět nových učeben, tři laboratoře a osm dílenských prostor. ISŠTE v současné době navštěvuje asi 900 žáků, z toho kolem 800 v rámci denního studia. Škola vyučuje strojní a elektrotechnické obory, je zde technické lyceum a dále obory veřejnosprávních činností nebo managementu obchodu. Pokud bude dostatečný zájem studentů, na podzim hodlá otevřít první semestr strojní fakulty.

autor: Směna ČRo Plzeň
Spustit audio