Zámek v Poběžovicích se znovu otevřel turistům

25. červen 2024 14:20

Věděli jste, že na zámku v Poběžovicích na Domažlicku má kořeny panevropské hnutí? Donedávna chátrající památka byla na přelomu 19. a 20. století centrem inteligence. Od letošního roku, konkrétně od soboty 22. června, ji znovu mohou navštěvovat turisté.

Scházeli se tam intelektuálové z celého světa a své kořeny tam má panevropské hnutí – řeč je o hradu a zámku v Poběžovicích na Domažlicku. Po druhé světové válce ale památku obsadila armáda a po jejím odchodu zůstala opuštěná. Teď se navrací k životu. Město Poběžovice v sobotu 22. června hrad a zámek slavnostně otevřelo, přičemž historicky první prohlídky se ujal sám starosta Poběžovic Martin Kopecký. V rámci okruhu jsou zatím z bezpečnostních důvodů zpřístupněny jen první tři místnosti se vstupem po barokním schodišti.

1. července se zámek stane jakožto místo se zásadním kulturně-historickým významem národní kulturní památkou s nejvyšším stupněm ochrany. Význam mu přinesl především kosmopolitní šlechtický rod Coudenhove-Kalergi, jenž zámek vlastnil. „Důvodem, proč město zažádalo o status národní kulturní památky, bylo upozornit na příběh a přínos této stavby. Zároveň nás motivovaly i finanční možnosti, jelikož národní kulturní památka má mnohem větší šanci získat dotace na obnovu,“ uvedla referentka památkové péče poběžovického městského úřadu Eva Vondrašová.

Hrad a zámek Poběžovice bude otevřený celou sezónu.

autoři: Anna Matuštíková , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio