Zemřel Radan Dolejš, muž mnoha profesí

V neděli zarmoutila všechny fanoušky české populární hudby zpráva, že se do muzikantského nebe odebral jeden z nejpracovitějších a nejvzdělanějších lidí českého showbyznysu Radan Dolejš. Mezi televizními diváky byl znám jako kapelník skupiny Šlapeto, kdy v jeho rukách vypadala kytara jako malý dětský nástroj, Radan Dolejš totiž občas vážil i 150 kilogramů. 

„Několikrát v životě jsem se ocitl v situaci, že mi bylo doporučeno, abych se činnosti v kapele vzdal, že se to nehodí tu ke které funkci, kterou jsem v dané chvíli zastával. A kde že všechny ty funkce jsou? Ale Patrola Šlapeto hraje dál. To, co chceme s kolegy prokázat a dokázat, je, že staropražská píseň je svébytný folklórní žánr, skvělé podhoubí šantánu, revue i operetky," vzpomínal v jednom ze svých rozhovorů Radan Dolejš, muž mnoha profesí. Byl zpěvák, dramaturg, scénárista, režisér, pedagog, hudebník, kapelník i textař.

"Jsem historik, můj pohled na věc je racionální a věcný. Učím se od těch, jejichž minulé životy jsou pro nás zatraceně živé a poučné. Dostal jsem jeden život jako dar. Vím, kdy začal a nevím, kdy skončí. Čas mezi oběma póly se snažím vyplnit něčím užitečným pro sebe i své okolím. Vím, že věci mají mít svůj řád. Mám víru ve společenství, ve kterém se nalézám, víru v rodinu, víru v tým, a víru v krb, který neuhasne, když je nám zima na duši," to jsou slova televizního dramaturga Radana Dolejše, který se kromě jiných velkých projektů podílel například také na koncertu k oslavě 70. narozenin Karla Gotta nebo galakoncertu pro Nadační fond Kapka naděje.

V roce 2001 založil skupinu Patrola, která od roku 2007 nese název Šlapeto a která se systematicky věnuje interpretaci nejslavnějších českých kupletů, popěvků a písní devatenáctého a první poloviny 20. století. Po roce 1989 oživila v české společnosti povědomí o největším českém písničkáři Karlu Hašlerovi. A především za to patří jejímu principálovi Radanu Dolejšovi, který 23. ledna roku 2022 ve věku 57 let zemřel, obrovský dík.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...