Zločiny staré Plzně a okolí

Vrah s přezdívkou Šereda měl být odporného vzhledu a idiotského vzezření

22. březen 2022
Zločiny staré Plzně a okolí

Psal se rok 1934 a Marie Kalčíková z Předenic na jižním Plzeňsku se stala vdovou. Sama, jen s dcerou Maruškou, na hospodářství nestačila, a tak si na výpomoc najala slovenského nádeníka Jána Mlynarčíka. Tehdy ještě netušila, že se jí tato výpomoc stane osudnou.

Zavražděná Marie Kalčíková

V té době bylo běžné, že Slováci odcházeli do Čech za výdělkem. „V pramenech se píše, že po stránce pracovní si selka na Jána Mlynarčíka nemohla vůbec stěžovat, jelikož byl velice pilný. Místní lidé s ním ale příliš nevycházeli. Později vzpomínali, že byl odporného vzhledu, idiotského vzezření a podprůměrné inteligence, zavalité postavy, kolébavé chůze a mezi místními si vysloužil přezdívku Šereda,“ popsal v úvodu památkář Městského úřadu Přeštice Jiří Sankot.

Od jisté chvíle začal Mlynarčík Marii Kalčíkové nadbíhat a dělal jí milostné návrhy. Ta mu vzdorovala a několikrát jej rázně usadila. Vypadalo to, že nádeník začal respektovat vdovino přání a že ji nechá na pokoji. „Po nějaké době, vždy jednou za čas, to však na Kalčíkovou opět zkusil,“ podotkl Sankot.

Přežila ránu sekerou do hlavy

Obyvatel Předenic se roku 1936 zmocnily velké obavy: „V únoru 1936 totiž řešil v Praze soud případ slovenského dělníka, který si v době nepřítomnosti hospodáře na statku v Jílovém u Prahy, kde pracoval, začal milostný románek s hospodyní, její dcerou a služkou zároveň. Celý tento příběh nakonec dospěl do stádia, kdy se pokusil zavraždit hospodyni, která ránu sekerou do hlavy nakonec přežila,“ uvedl památkář a spoluautor knihy Kriminální případy a aféry z Plzně a okolí. Lidé z Předenic se obávali, že něco podobného by se mohlo přihodit i jejich sousedce Kalčíkové. Ta se hájila tím, že na rozdíl od selky z Jílového u Prahy s nádeníkem nikdy nic neměla, a on tak nemá nejmenší důvod si na ni myslet.

Bohužel osudný den přišel záhy, a to 28. února 1936. To, co se v tento den událo, se dozvíte v přiložené reportáži.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio