Zločiny staré Plzně a okolí

Znásilněna a zabita. Místo zvané U Barušky se nyní dočkalo vysvěcení

4. duben 2022
Zločiny staré Plzně a okolí

28. září roku 1911 došlo ke znásilnění a zavraždění mladičké dívky. Stalo se tak v lese Vysoká u Dobřan. 26. března roku 2022 došlo za účasti veřejnosti k vysvěcení místa.

„Služka z hájovny Barbora Koskubová šla nakoupit ovoce do vesnice a delší dobu se nevracela. Lesní v lese narazil na štěkajícího toulavého psa, kterého zastřelil. Bylo mu divné, proč pes tak strašlivě štěkal, tudíž se šel podívat, co se děje, a našel pobodanou a pořezanou dívku, kterou znal. Ukázalo se, že vrahem byl potulný brusič. Ten dostal 6 let těžkého žaláře, protože byl mladistvý. Část trestu mu odpustil prezident Masaryk při amnestii. Předpokládá se, že šlo o vraždu z vilnosti,“ popsal tragický příběh starosta města Dobřany Martin Sobotka, který dále pokračoval:

„Jelikož se jednalo o mladičkou dívku a lidmi to tehdy hodně otřáslo, byl vybudován pomníček. Nějakou dobu zde pomníček stál, ale protože je to v lese a padají tady stromy, byl poničen při těžbě. Město Dobřany jej v rámci svého plánu obnovit všechny drobné sakrální památky v okolí opravilo. Nadšenci ze sousedních Hradčan a myslivci, kteří byli iniciátory obnovy pomníku se sešli, aby odhalili opravený pomníček, který tady již nějakou dobu stojí. Na pomníku najdeme fotografii zavražděné a také holubici.“

Pomník byl v sobotu 26. března 2022 vysvěcen dolnolukavickým farářem Peterem Hermanovským, který přiznal, že podobné místo s takto tragickým příběhem zatím ještě nesvětil.

Ležela v kaluži krve s nohama zkříženýma

Organizátorka akce Eva Horová popsala některé detaily vraždy: „Barbora byla znásilněna a zabita 16letým Václavem Duchoněm. Ležela tu ve velké louži krve s nohama zkříženýma, již skoro ztuhlá, s hlubokou řeznou ránou na krku a bodnou ránou v líci. Byla pohřbena do rodinného hrobu na hřbitově v Dolní Lukavici.“

Původní pomníček měl navíc chybné datum úmrtí i narození Barbory Koskubové. Namísto roku 1913 bylo datum úmrtí opraveno na správný rok 1911, a datum narození z roku 1895 na rok 1894. Na místě též přibyla nová informační tabule.

Jak lokalitu, kde došlo k tomuto strašnému činu, vnímají lidé z okolí? Poslechněte si reportáž!

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio