Zločiny staré Plzně a okolí

Právě tady probíhal proces s Vlajkaři

Na dvoře Krajského soudu v Plzni se po 2. světové válce popravovalo. Jedním z velkých procesů, který zde probíhal, byl proces s takzvanými Vlajkaři.

„Odehrál se zde proces s příslušníky organizace Vlajka, která se v průběhu prvorepublikového období profilovala jako silně protižidovská a nacionalistická organizace. Mnozí Vlajkaři během okupace kolaborovali a spolupracovali s Němci, ale zase někteří členové organizace byli vězněni v koncentračních táborech, někteří dokonce zaplatili za svoji činnost ve Vlajce i vlastním životem,“ sdělil na úvod ředitel Státního oblastního archivu v Plzni Karel Řeháček.

Ve dnech od 8. do 12. dubna roku 1946 probíhalo před věznicí Krajského soudu hlavní líčení. Právě 12. dubna zde došlo k vynesení rozsudku nad Vlajkaři. Plzeňská veřejnost očekávala tvrdé tresty, v některých případech dokonce tresty smrti. „Nakonec popravčí mistr zasahovat nemusel, padly „pouze“ 3 doživotní rozsudky, další 2 Vlajkaři byli odsouzeni na 20 let a jeden člen na 15 let odnětí svobody,“ popsal Řeháček.

Která zdejší známá osoba byla členem organizace Vlajka a jak dopadla? Dozvíte se v reportáži.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio