Zločiny staré Plzně a okolí

Právě tady probíhal proces s Vlajkaři

Na dvoře Krajského soudu v Plzni se po 2. světové válce popravovalo. Jedním z velkých procesů, který zde probíhal, byl proces s takzvanými Vlajkaři.

„Odehrál se zde proces s příslušníky organizace Vlajka, která se v průběhu prvorepublikového období profilovala jako silně protižidovská a nacionalistická organizace. Mnozí Vlajkaři během okupace kolaborovali a spolupracovali s Němci, ale zase někteří členové organizace byli vězněni v koncentračních táborech, někteří dokonce zaplatili za svoji činnost ve Vlajce i vlastním životem,“ sdělil na úvod ředitel Státního oblastního archivu v Plzni Karel Řeháček.

Ve dnech od 8. do 12. dubna roku 1946 probíhalo před věznicí Krajského soudu hlavní líčení. Právě 12. dubna zde došlo k vynesení rozsudku nad Vlajkaři. Plzeňská veřejnost očekávala tvrdé tresty, v některých případech dokonce tresty smrti. „Nakonec popravčí mistr zasahovat nemusel, padly „pouze“ 3 doživotní rozsudky, další 2 Vlajkaři byli odsouzeni na 20 let a jeden člen na 15 let odnětí svobody,“ popsal Řeháček.

Která zdejší známá osoba byla členem organizace Vlajka a jak dopadla? Dozvíte se v reportáži.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...