Zločiny staré Plzně a okolí
Právě tady probíhal proces s Vlajkaři
Na dvoře Krajského soudu v Plzni se po 2. světové válce popravovalo. Jedním z velkých procesů, který zde probíhal, byl proces s takzvanými Vlajkaři.
„Odehrál se zde proces s příslušníky organizace Vlajka, která se v průběhu prvorepublikového období profilovala jako silně protižidovská a nacionalistická organizace. Mnozí Vlajkaři během okupace kolaborovali a spolupracovali s Němci, ale zase někteří členové organizace byli vězněni v koncentračních táborech, někteří dokonce zaplatili za svoji činnost ve Vlajce i vlastním životem,“ sdělil na úvod ředitel Státního oblastního archivu v Plzni Karel Řeháček.
Ve dnech od 8. do 12. dubna roku 1946 probíhalo před věznicí Krajského soudu hlavní líčení. Právě 12. dubna zde došlo k vynesení rozsudku nad Vlajkaři. Plzeňská veřejnost očekávala tvrdé tresty, v některých případech dokonce tresty smrti. „Nakonec popravčí mistr zasahovat nemusel, padly „pouze“ 3 doživotní rozsudky, další 2 Vlajkaři byli odsouzeni na 20 let a jeden člen na 15 let odnětí svobody,“ popsal Řeháček.
Která zdejší známá osoba byla členem organizace Vlajka a jak dopadla? Dozvíte se v reportáži.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.