Zločiny staré Plzně a okolí

Roubal rád používal automobily zavražděných obětí

20. září 2022
Zločiny staré Plzně a okolí

Statek Christlhof neboli Pohádka nedaleko Čachrova v okrese Klatovy je úzce spjat s osobou sériového vraha Ivana Roubala. Ten si statek pronajal v 90. letech minulého století. Ačkoliv se tyto neblahé události přihodily poměrně nedávno, do seriálu Zločiny staré Plzně a okolí tematicky bezesporu patří.

„Údajně zde přišly o život jeho první dvě oběti – jeho kamarád František Heppner a ruská přítelkyně Nataša. Jejich těla měl pak Roubal pohodit prasatům, která zde choval. I když tady ale později proběhlo rozsáhlé policejní pátrání, těla nebyla nalezena a tyto vraždy nebyly Roubalovy nikdy prokázány,“ řekla na úvod pracovnice Muzea Šumavy na pobočce v Dobré Vodě Veronika Malenovská Rubínková, která dále pokračovala výkladem o Ivanu Roubalovi:

„Byl to jeden z našich nejznámějších sériových vrahů. Narodil se v roce 1951 a vystudoval zemědělskou školu. Později si vyzkoušel několik profesí, živil se například jako strojvůdce, průvodčí, topič nebo zootechnik. Oženil se a měl dokonce syna, který ale bohužel v roce 2012 zahynul při autonehodě. V 80. letech navštěvoval církev Svědků Jehovových, ale ještě před revolucí je opustil a dal se na mystiku. Říká se, že se zajímal o okultismus, ale ani to mu dlouho nevydrželo a nakonec se přiklonil ke katolickému vyznání. Katolické zásady zřejmě pojal po svém a neštítil se tedy ani krást a vraždit, za což byl nakonec odsouzen na doživotí.

Na Pohádce navštěvovaly Roubala pofiderní existence

Patřil ke skupině bezvýznamných zlodějů z Ústí nad Labem. Pak se ale přestěhoval na Pohádku, kde ho navštěvovaly různé pofiderní existence. Hned na začátku se Roubal seznámil se zdejším podnikatelem Františkem Heppnerem, který si v sousedství plánoval postavit vodní pilu. S Roubalem si rozuměli, protože i on chtěl podnikat. Původně chtěl Roubal na Pohádce chovat jeleny, k čemuž ale nedostal povolení, a tak se pustil do chovu čínských vepřů.“

Roubal měl na Pohádku tehdy pozvat svou přítelkyni Natašu. „Tahle Nataša rozhodně nebyla hloupá. Došlo jí totiž, že na Pohádce zřejmě díru do světa neudělá, a tak Roubala opustila a začala si poměr právě s Františkem Heppnerem. V roce 1991 oba náhle mizí, slehla se po nich zem. Roubal tehdy tvrdil, že emigrovali do Německa, odkud mu poslali i dopis, kterým se oháněl. Záhy však začal používat Heppnerovo auto a rozprodával jeho majetek. Ve slabé chvilce se údajně svěřil svému synovi, že oba dva zavraždil a jejich těla pohodil prasatům. Od Heppnerova zmizení se rozpoutal skutečný vražedný kolotoč,“ uvedla pracovnice muzea.

Koho dalšího měl Ivan Roubal na svědomí a jak nakonec sám dopadl? To se dozvíte v přiložené reportáži.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.