Zločiny staré Plzně a okolí

Dramatické okamžiky na Koterovské návsi inspirovaly tvůrce Četnických humoresek

22. říjen 2022
Zločiny staré Plzně a okolí

Dům s číslem popisným 3 na Koterovské návsi v Plzni pamatuje dramatické chvíle. V první polovině 20. století tady došlo k vyřizování účtů mezi selským synem Josefem Kondrem a četníky.

Popisek před domem

Kondr byl na četníky již delší dobu vysazen. V sobotu 1. srpna roku 1931 přijel do nedalekého Starého Plzence na četnickou stanici a pokusil se zde zastřelit vrchního četnického strážmistra Václava Hrabačku. „Zachránilo mu život to, že mladík stiskl spoušť a nevyšla rána. Kondr začal zmatkovat, čehož strážmistr využil, sáhl po své pistoli a schoval se za dveře. Mladík poté uprchl na svém motocyklu zpět do Koterova,“ začal s vyprávěním příběhu spoluautor knihy Kriminální případy a aféry z Plzně a okolí Jiří Sankot.

Tuto zvláštní situaci popsal Jiří Sankot následovně: „Josef Kondr byl velice vysazen na četníky, nesnášel je. Dokonce se krátce před tímto činem doma na dvoře cvičil ve střelbě a vyhrožoval své rodině, že postřílí 7 četníků a vyřídí si s nimi účty. Příběh, proč tomu tak bylo, je poměrně dlouhý.“

Josef Kondr byl jedním z několika dětí sedláka Františka Kondra, majitele statku na Koterovské návsi, a byl nezvedeným synem, s nímž byly samé problémy. Mělo zde dojít i na fyzické násilí vůči otci, přičemž svou matku měl dokonce záměrně opařit. S četníky už měl tedy co do činění v minulosti. „Jeho agresivita nerostla jen v rámci rodiny, Kondr byl poměrně nebezpečný i pro své okolí,“ popisoval spoluautor knihy, který pokračoval:

„Dostal se například do vězení za pokus o znásilnění a při rvačce s kluky ve vsi jednomu z nich vyrazil oko, takže měl problémy v podstatě v celém Koterově. Miloval střelbu a ve vsi si už jako dospívající vysloužil přezdívku Čarostřelec. To, že poté selhal zrovna v okamžiku, kdy chtěl vykonat svou pomstu na četnících, pro něj musela být velká rána.“

Vzal si nůž, pušku a pistoli

Vrchní strážmistr Hrabačka neváhal, povolal na pomoc četníka Aloise Taubera, který měl k dispozici svého služebního psa Arca, a vyrazili společně ke Koterovu. „Když dorazili na Koterovkou náves, našli před domem čp 3 celou rodinu sedláka Kondra, krom Josefa. Ten se začal opevňovat ve statku svých rodičů, které krátce předtím vyhnal se zbraní v ruce. Pouze svému nejmladšímu bratrovi stačil sdělit, že mu odkazuje svůj motocykl. Následně se vybavil nožem, dlouhou puškou a svojí pistolí a šel se schovat někam do podkroví,“ řekl Sankot.

Nikdo však nevěděl, kde přesně se Kondr ukrývá. Četníci plánovali vtrhnout na dvůr a mladíka zatknout. Před tím je ale varoval Kondrův otec, který svého syna velice dobře znal a věděl, jaké má střelecké schopnosti. Četníci by se tak ocitli ve veliké nevýhodě. Vyčkávali tedy, až budou mít jistotu, kde se Kondr ukrývá.

„Za velkého zájmu místních obyvatel pokračovala tato situace až do večera, kdy si jedna ze služek všimla, že se objevilo světýlko na půdě nad obytným stavením. Bylo tedy patrné, že Josef Kondr se nachází právě v tomto prostoru,“ líčil dramatické okamžiky Jiří Sankot.

Jak se celá situace, která inspirovala tvůrce televizního seriálu Četnické humoresky, konkrétně v díle s názvem Svatba, dále vyvíjela, a jak to nakonec dopadlo? To se dozvíte v dalším dílu.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.