Zločiny staré Plzně a okolí
Zastřelená posádka a auto ukryté na hřbitově. Scény jako z akčního filmu se odehrály v Plzni na Rokycanské
Rokycanská třída v Plzni za dobu své existence zažila již mnohé. Mezi velmi dramatické okamžiky, které by neměly být zapomenuty, patří jistě i ty z konce 2. světové války.
Vše se odehrálo 5. května roku 1945, kdy vilu čp. 80 na Rokycanské třídě obýval německý policejní ředitel major Paul Schiefelbein, který se ten den chystal odjet vstříc americkému zajetí. „Ráno 5. května ale začalo povstání. V té době se před nedalekým Ústředním hřbitovem nacházela skupina 5 českých policistů, kteří zde měli na starosti komando vězňů z borské trestnice,“ sdělil na úvod archivář Státního oblastního archivu v Plzni Miroslav Eisenhammer.
Toho rána z města dorazila cyklistická spojka, která oznámila, že v Plzni začalo povstání. Přivezla také příkaz k uzavření Rokycanské třídy ve směru od Prahy. „Nejednalo se o jednoduchý úkol, jelikož na místě bylo jen oněch 5 policistů s pistolemi a za protějším židovským hřbitovem se nacházelo silné postavení německé protiletecké obrany o síle zhruba 300 mužů s kanóny a dalšími zbraněmi,“ řekl Eisenhammer, který dále pokračoval:
„Ještě než čeští policisté stihli pořádně zaujmout postavení na silnici před hřbitovem, tak jim před očima projel německý motocykl. Za ním jelo auto s dalšími 3 německými vojáky, kteří se nechali zajmout a prozradili, že kousek za nimi jede další automobil s německým generálem, na kterého měli na kraji města čekat. 2 z policistů autem, které jim zabavili, se rozjeli na policejní služebnu k Pietasu, aby zde zjistili situaci, a zbylí muži zatím čekali na auto s generálem.“
Namísto zastavení střelba
Auto skutečně za chvíli přijelo. Byl dán příkaz k zastavení, ale namísto toho se ozval výstřel a automobil pokračoval dál směrem k městu. „Štábní strážmistr Vlasák se svým kolegou, kteří odjeli zabaveným autem k Pietasu, se právě vraceli zpět, ale zrovna před vilou čp. 80 jim praskla pneumatika, a tak museli začít opravovat defekt. Dělo se tak právě ve chvíli, kdy se od vily snažil odjet major Schiefelbein se svým doprovodem. Zároveň zněly od hřbitova výstřely a blížil se k nim žlutý mercedes. Pokusili se auto zastavit, nicméně generál neuposlechl, naopak začal opět střílet a strhla se přestřelka.
Během přestřelky byli generál i jeho řidič zabiti. Vzhledem k tomu, že se do střetu zapojil i jeden z Němců od vily, který po Češích začal střílet ze samopalu, aby kryl německé auto, byli Češi nuceni se stáhnout a běžet zpět ke svým kolegům ke hřbitovu. Automobil s mrtvou posádkou zůstal před vilou nějakou dobu opuštěný. Major Schiefelbein se vydal směrem ke hřbitovu, aby odjel z města, a mezitím se zbylí čeští policisté pokoušeli vyjednávat s německou posádkou protiletecké obrany o kapitulaci. Schiefelbein dal příkaz k tomu, aby Němci ustali v odporu a aby se stáhli. Všichni tedy opustili postavení a začali odcházet pryč z města, vydali se směrem na Stříbro.“
Opuštěný vůz s mrtvou německou posádkou před vilou ale představoval značný problém. Automobil byl tedy ukryt do skleníku na hřbitově.
To, co se stalo s řidičem a generálem, se dozvíte v přiložené reportáži.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.