Zločiny staré Plzně a okolí

S dítětem v náručí utekla před ručiteli do mrazivé noci

Ve druhé polovině 16. století se v Novém mlýně nedaleko Předenic na jižním Plzeňsku odehrál poměrně neveselý příběh. Týkal se mlynáře, kterému byl Nový mlýn pronajímán za účelem mletí mouky pro sedláky v okolí.

„Nový mlýn byl panským mlýnem. Patřil vladyce Anně Markvartové, která sídlila na nedalekých Vodokrtech. Ta na mlýn dosazovala různé nájemce, tehdy jím byl Jan Mlynář. Tenkrát to bylo s příjmeními jednoduché – podle toho, jaké měl člověk povolání, dostal příjmení,“ sdělil na úvod památkář Městského úřadu Přeštice a zároveň spoluautor knihy Kriminální případy a aféry z Plzně a okolí Jiří Sankot.

Jan Mlynář si vzal od své paní nemalou půjčku, která činila přibližně 100 kop míšenských grošů. „Byla to částka, za kterou si mohl klidně koupit menší statek. Nevíme, k čemu tolik peněz potřeboval, každopádně na to potřeboval ručitele, kteří by se za něj zaručili,“ řekl Sankot.

Ručitele našel mlynář mezi svými přáteli, kterých měl dostatek. Peníze však poměrně rychle prohýřil, opět není známo za co konkrétně. Když se po čase Anna Markvartová ozvala s tím, že by peníze chtěla vrátit, mlynář je pro ni neměl. První, kdo byl na řadě, aby jí půjčku splatil, byli ručitelé.

Opustil manželku s malým dítětem

Ti dali dohromady přibližně 90 kop grošů, cca 10 tedy chybělo. Vypůjčili si je v Rokycanech a Anně Markvartové mlynářův dluh zaplatili. Logicky pak vyžadovali peníze po mlynáři. Ten se ale k placení jaksi neměl. „Nebyl hloupý, takže se jednoho krásného dne sebral a odstěhoval se na sousední roupovské panství, kde si najal jiný mlýn. V Novém mlýně u Předenic zanechal svou manželku a malé dítě, a přestal se starat o jejich další osud,“ popsal památkář, který dále pokračoval:

„Žena neustále trnula hrůzou, kdy se objeví ručitelé a přijdou si pro náhradu za dluh jejího muže. To se také nakonec stalo. Jedné noci přepadli ručitelé Nový mlýn. Žena v tom, co měla zrovna na sobě, vyběhla s malým dítětem  do mrazu a běžela přes řeku Úhlavu do kopců. Doběhla až do nedaleké vesnice, která se dnes jmenuje Štěnovický Borek. Zde s prokřehlým dítkem v náručí zabušila na vrata statku, ve kterém žila selka Kateřina.“

Jak do dopadlo s mlynářovo ženou a potomkem, mlynářem a věřiteli? To se dozvíte v reportáži.

Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.