Zločiny staré Plzně a okolí
Hoďte ji dolů, potvoru! Oběste ji! Dejte ji na lucernu!
Náměstí Republiky v Plzni bylo 17. května roku 1919 v obležení tisíců nadšených Plzeňanů, kteří se těšili na historicky první návštěvu československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Ne všichni obyvatelé města však sdíleli toto nadšení, zejména ne pak zdejší početná německá menšina.
Incident, který se v ten den odehrál, souvisí s domem čp. 27 na náměstí Republiky. Ten byl tehdy, a dodnes je, lékárnou. V domě tenkrát žila Paulina Kalserová, vdova po známém lékárníkovi. „Zrovna ve chvíli, kdy vjížděl prezidentův průvod na náměstí, v prvním patře tohoto domu někdo s hlukem zavíral okna a stahoval žaluzie. Svědci zahlédli drobnou ženskou postavu, kterou později určili právě jako Kalserovou,“ uvedl ředitel Státního oblastního archivu v Plzni Karel Řeháček, který dále pokračoval:
„Byla to Němka, tehdy jí bylo padesát sedm let a vědělo se o ní, že Čechy příliš v lásce nemá. V době války se k nim nechovala úplně pěkně, a podle některých svědků volala při tom zavírání oken a stahování žaluzií „hanba Československé republice a Masarykovi“. Ale možná také ne. Podezření však stačilo, fámy žily vlastním životem a po odjezdu prezidenta Masaryka si radikální česká ulice šla s Kalserovou vyřídit účty."
Vdova po lékárníkovi je zpočátku odmítala vpustit do domu. Čeští legionáři do domu i jejího bytu ale nakonec vnikli. Z náměstí se ozývaly výkřiky: „Hoďte ji dolů, potvoru! Oběste ji! Dejte ji na lucernu!“
„Naštěstí k ničemu z toho nedošlo, přesto byla Kalserová vytažena z bytu, zmlácena, byt jí byl vyrabován, ona byla vysvlečena, zabalena jen do prostěradla, byla tažena přes náměstí a dav potupně nesl tuto téměř šedesátiletou ženu na radnici k výslechu,“ popisoval dnes zřejmě jen těžko představitelné okamžiky Řeháček.
Jak to s Paulinou Kalserovou dopadlo si můžete poslechnout v přiložené reportáži.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…
Jan Pokorný, moderátor


Tulák po hvězdách
Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.