Znám jednu starou zahradu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02467702.jpeg
0:00
/
0:00

Filmová pohádka Šíleně smutná princezna je plná laskavého humoru a nádherných písniček. Kupodivu je nesložil zkušený autor, ale teprve sedmnáctiletý geniální mladíček jménem Jan Hammer.

Filmová pohádka, to je srdeční záležitost. Je-li tvořena s láskou, přežívá generace. Takovými poklady jsou například pohádky Pyšná princezna, Popelka, Lotrando a Zubejda, Šíleně smutná princezna a další.

Posledně jmenovaná je o princi a princezně, kteří odmítnou úmluvy svých královských rodičů. Nechtěně se ale inkognito seznámí a zamilují se do sebe. Půvabné písničky do tohoto filmu složil tehdy ještě nezletilý Jan Hammer. Jeho otec, také Jan Hammer, pocházel z Nýřan, byl to vynikající kardiolog i kontrabasista, maminka byla jazzová zpěvačka Vlasta Průchová. Jan Hammer mladší hrál od svých čtyř let na klavír.

Melodie od Jana Hammera ml. v Šíleně smutné princezně jsou jednoduché a chytlavé a spolu s výbornými texty se přesně trefují do smyslů jak dětského, tak dospělého diváka. Tento snímek patří mezi pohádkové klenoty českého filmu. Natočil jej velký znalec pohádek Bořivoj Zeman. Muzika dokonale trefila melodičnost druhé poloviny šedesátých let.

Mladý skladatel Jan Hammer pak velmi brzy odešel rozdávat hudební kvalitu a radost do Ameriky, což způsobilo jeho zmizení z titulků a dokonce vystřižení některých písní s takzvanými "závadnými" slovy. Texty přidal Jan Fischer, písničky nazpívali převážně představitelé hlavních rolí Helena Vondráčková a Václav Neckář.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.