Znáte muchomoř? Určitě ano

9. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Muchomůrka zelená (Amanita phalloides)

Z čeho vznikly názvy známých hub muchomůrky a holubinky? Nad tím se zamýšlí odbornice na češtinu Helena Chýlová.

Je houba muchomůrka pojmenována podle hmyzu - mouchy a můry? Není to úplně tak, druhým slovem motivujícím pojmenování muchomůrky je sloveso mořitJedná se o slovo poměrně staré, naši předkové používali části hub namočené v mléce k hubení much.

U hub se většinou setkáváme s velkým množstvím lidových názvů I u muchomůrky existuje mnoho názvů. Doložené jsou lidové varianty mochomůrka a muchomorka, v Jungmannově slovníku najdeme i podoby muchomor nebo muchomoř. Podobné podoby se nacházejí ve slovanských jazycích. Půvabné je pojmenování ve slovenštině – muchotravka – a stejnou motivaci slova dokládá i němčina - Fliegentod.

Má holubinka něco společného s holubem?

Holubinka je modrá, červená, zelená, díky množství druhů holubinek se v lese můžeme setkat s mnoha nejen pastelovými barvami jejich klobouků. A právě zbarvení klobouku připomíná barvy holubího peří a tato podobnost dala vzniknout jménu. Ze starších a lidových názvů žijí dodnes i varianty holubka, holoubek a podoba holubinka se v češtině stabilizovala pravděpodobně v 19. století díky působení Jana Svatopluka Presla.

autoři: Helena Chýlová , Vladimír Šťovíček | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.