Zpěvák Pavel Noha: Na životní křižovatce jsem přehodil výhybku směr učitel
Dříve oblíbený zpěvák, dnes středoškolský pedagog. V 80. letech tvořil populární pěveckou dvojici s Lindou Finkovou, nyní se ke zpěvu vrací jen sám pro sebe. „Když je třeba nějaká oslava, tak si zazpívám písničku u klavíru nebo s harmonikou lidovky.“
Nálada je výborná nebo Po hlavě skoč jen tak, to byly asi nejznámější hity v podání Pavla Nohy a Lindy Finkové. Jejich úspěšně rozjetá společná kariéra skončila před rokem 1989. O návrat na hudební scénu se nepokoušeli, i když později jednu společnou akci měli. „To ale nebyl pokus o návrat. My jsme od začátku hlásili, že nechceme comeback, protože život jde dál a život je hlavně cesta. Dnes jsme oba dva někde jinde.“
Ve své době patřili k nadějím českého popu, proč se tedy nestali hudebními hvězdami? „Každý, kdo startuje v showbyznysu, tak usiluje o úspěch. Mít hity, prodávat koncerty a desky, to všechno je s tím spojený. My jsme si to užili báječný tři roky. Linda ale chtěla mít sólovou dráhu a já jsem se také dal na sólovou cestu. No a pak přišla revoluce a všechno se změnilo.“
Přehodil výhybku
Pavel Noha se po absolvování konzervatoře hlásil na HAMU, přijat ale nebyl. Nakonec podle svých slov takzvaně přehodil výhybku a vydal se na filozofickou fakultu, kde vystudoval obor pedagogika - německý a český jazyk. Učitelem se však nestal hned po ukončení studia. „Bylo to až v roce 2010. Předtím jsem pracoval skoro 16 let v reklamní agentuře. Hodně jsem se tam naučil, ale všechno má svůj konec. Změnili se tam lidé a ta práce se pro mě stala peklem.“
Do jiné agentury se mu už nastoupit nechtělo, a tak se rozhodl vrátit k tomu, co vystudoval. „Rozeslal jsem pár životopisů a skončil jsem na SOŠ Jarov, což je fakt kolos... 1400 dětí a 60 učitelů.“
My jsme měli papírové vlaštovky, oni mají mobily
Pavel Noha učí studenty od 15 do 19 let. Liší se hodně dnešní mladí lidé od předešlých generací? „My jsme v tomhle věku, kterému se říká telecí léta, taky zlobili, ale jinak. Házely se vlaštovky nebo si kluci dávali na boty zrcátko a dívali se holkám pod sukně. Dnes všechno válcuje technika, hlavně mobily.“
Právě ty považuje pedagog za velký problém. „Správně by je studenti měli mít schovaný v batohu. Na druhou stranu učitel nemá právo jim je sebrat, protože to je omezování osobní svobody. A teď je uhlídejte, to fakt není v lidských silách. Něco nafotí nebo natočí, a i proto se tak často řeší ve školách kyberšikana.“
Život současných studentů se hodně odehrává na sociálních sítích. Pavel Noha je sám příliš nemusí, ale i on se jim přizpůsobil. „Pochopil jsem, že třídní skupina na facebooku je nejrychlejší komunikační kanál. Ve třídě nebo na intranetu často informace nevnímají, když jim ale do té skupiny pošlu, že zítra vybírám 150 korun na kino, tak to přinesou všichni.“
Vědí studenti, že jejich kantor byl populární zpěvák a idol mnoha dívek? Jak na svoji hudební kariéru dnes vzpomíná a co pro něj znamenala spolupráce s Hanou Zagorovou? Poslechněte si v záznamu pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka