Zpívá Mr. Dynamite

17. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy James Brown

Čestné přezdívky v populární hudbě jsou termíny používané nejčastěji v médiích nebo fanoušky k označení významu umělce a jsou často náboženské, rodinné nebo – a to nejčastěji - královské a aristokratické. Jsou používány jako metafora. Víte, komu se říká Pan Dynamit, Duchovní otec soulu, Kmotr soulu nebo Bratr Soulu číslo 1?

Je tak stále nazýván, i když v roce 2006 nečekaně zemřel, americký černošský zpěvák James Brown. Narodil se na farmě ve státě Georgia, jako kluk sbíral bavlnu, čistil boty, umýval auta a také je kradl. Zpíval ve vlastní gospelové skupině, která uprostřed 50. let přešla na rythm and blues.

V 60. letech už byl nejen majitelem dvou rozhlasových stanic – před jednou z nich kdysi jako kluk čistil bílým pánům boty – hudebních nakladatelství, koncertní agentury i řady restaurací, ale také uznávaným představitelem černošského hnutí. Ovlivnil nejen vývoj černé taneční hudby, ale třeba i disco. Jeho originální pohybové kreace při koncertech inspirovaly Micka Jaggera nebo Michaela Jacksona. James Brown si vysloužil také přídomek Nejtvrději pracující muž v showbyznysu.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio