Zrak, sluch i hmat využijete v plzeňském Muzeu loutek
Muzeum loutek je jednou z poboček Západočeského muzea a sídlí na náměstí Republiky v Plzni. Ačkoliv jsou jeho nejvděčnějšími návštěvníky zejména děti, ani dospělí tady nebudou mít nouzi o zábavu a zajímavé poučení.
„Muzeum mapuje historii loutkářství z Plzně a jejího blízkého okolí. Je rozděleno na tři části v souladu s časovou osou až do současnosti, kdy v expozici s názvem Nikdy v klidu najdeme loutky a inscenace od výtvarníka Ivana Nesvedy a jeho kolegů z Divadla Alfa,“ uvedla kurátorka Muzea loutek Veronika Plachá. Tato výstava je interaktivní a návštěvníci si tak mohou sami vyzkoušet některé její prvky.
Velice zajímavým počinem je zde také dioráma s názvem Svatba u Broučků: „Jedná se o dílo Jiřího Trnky. Je široké asi 2,5 m a vysoké něco přes 1 m. Najdeme tady 57 postaviček broučků, kobylek a šneků. Vidíme zde konkrétně svatbu Verunky. Je tady svatební pár, pěvecký sbor, který jim zpívá, a broučci, kteří se na svatbu přiletěli podívat. Na výrobu byly využity různé materiály, jako například dřevo, textil, kov, sklo, ale třeba i vlasy a chlupy,“ popsala kurátorka.
Krom nejrůznějších vizuálních vjemů tady návštěvníci uslyší i mnoho doprovodných zvuků.
V Muzeu loutek najdete samozřejmě i známé loutky Spejbla a Hurvínka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://plzen.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://plzen.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.