Zřizování škol, dotace i koordinace mimořádných událostí. Nejen to je úlohou krajů
Víte, jaká je úloha kraje a o co všechno se stará? Jaké jsou jeho kompetence a pravomoci?
Úlohou kraje je starat se o rozvoj svého území a o potřeby občanů v mnoha oblastech jejich života. Kompetence a pravomoci krajů jsou dány zákonem a jsou podobné jako u obcí. V posledních dnech jsme se při povodních přesvědčili o důležitosti krajů z hlediska bezpečnosti. Kraj je koordinátorem všech mimořádných událostí a předává dál do území všechny důležité informace jdoucí z „centra“. Koordinuje také složky integrovaného záchranného systému, s nímž úzce spolupracuje. Bezpečnost se ale netýká pouze živelních katastrof. „Podporujeme například obce dotačními tituly na kamerové systémy a nakupujeme materiál pro hasiče nebo policii,“ říká ředitelka Krajského úřadu Plzeňského kraje Štěpánka Szabó.
Důležitou roli hraje kraj také v oblasti zdravotnictví. Založil čtyři akutní nemocnice – v Klatovech, Domažlicích, Stodu a Rokycanech – a dvě nemocnice následné péče, v Horažďovicích a Plané. Kraj zřídil Zdravotnickou záchrannou službu Plzeňského kraje, která má 27 výjezdových míst. „Věnujeme se také oblasti sociálních služeb. Provozujeme 12 pobytových zařízení a staráme se aktuálně o zhruba 2 000 klientů. Dbáme na modernizaci zařízení a neustálé zkvalitňování služeb,“ uvádí Štěpánka Szabó.
Dotace na památky, cyklostezky i zdravou krajinu
Kraj zřizuje střední školy, základní a mateřské školy pro děti se speciálními potřebami, dětské domovy nebo domovy mládeže a základní umělecké školy. V oblasti kultury a cestovního ruchu se věnuje muzeím, galeriím, provozuje studijní vědeckou knihovnu a řadu dalších institucí. Pořádá každoročně hojně navštěvovaný veletrh ITEP. Kultura souvisí s památkovou péčí, kraj poskytuje dotace obcím na opravy kulturního dědictví.
Plzeňský kraj spolupracuje se společností POVED, organizátorem veřejné dopravy, který komunikuje s obcemi a zjišťuje a následně pokrývá jejich potřeby. Kraj mimo jiné podporuje budování cyklostezek.
„V plzeňském regionu najdeme celkem 501 obcí, oblast je specifická především množstvím malých obcí. A právě na venkov klade kraj velký důraz. Každoročně přispívá přes 100 milionů korun do programu obnovy a stabilizace venkova. Snaží se, aby život v malých obcích vzkvétal a aby občané zbytečně neodcházeli do měst,“ zmiňuje Štěpánka Szabó. Dotacemi kraj podporuje také zdravou krajinu, například opatření pro zadržování vody nebo zřizování přírodních parků a rezervací. „Budeme rozvíjet centrum environmentální výchovy, které využijí hlavně školy.“
Přehled veškerých dotací vyhlašovaných krajem najdou zájemci na webu www.plzensky-kraj.cz. K dispozici je zde kontakt i na konkrétní pracovníky krajského úřadu, kteří jednotlivé programy administrují.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Počet nakažených covidem stoupá. ‚Vidíme jen špičku ledovce,‘ varuje epidemiolog
-
Vědí, že mají většinu, tak to válcují. Jmenování Kulhánka mě děsí, hodnotí vládu Maříková z SPD
-
Korejci odmítli, že by dostali od své vlády dotace, které by ovlivnily tendr na Dukovany
-
Bartoš nás zatáhl do průšvihu. Na skutečné digitalizaci se odpracovalo málo až nic, hodnotí Benda