Adalbert Stifter: Horský křišťál. Příběh o síle přírodních živlů a o statečnosti dvou dětí, které zcela nečekaně nestráví Štědrý večer doma

Povídka Horský křišťál, o dětech, které tráví Štědrý večer uprostřed zavátých hor, vyšla poprvé v roce 1845. V překladu Anny Siebenscheinové ji najdeme i ve stejnojmenném výboru z roku 1978, který vydalo nakladatelství ODEN.

Čte: Jaroslav Kepka
Připravila: Dagmar Hubená
Napsal: Adalbert Stifter
Dramaturgie: Martina Toušková
Překlad: Anna Siebenscheinová

Spisovatel a malíř Adalbert Stifter (1805, Horní Planá - 1868, Linec) patří k nejvýznamnějším představitelům biedermeieru. Napsal necelou dvacítku románů, novel a povídkových knih. Jeho zřejmě nejznámějším dílem je třídílný historický román Vítek (Witiko). Největší sbírku Stifterových knih a také studií o něm vlastní Regionální muzeum v Českém Krumlově, které spravuje i Rodný dům Adalberta Stiftera v Horní Plané. Sbírka budovaná systematicky od roku 1990 čítá zhruba 1 100 svazků. Najdeme mezi nimi i Stifterova díla v 26 jazykových mutacích, nechybí překlady do japonštiny, korejštiny nebo hebrejštiny.

autor: Martina Toušková | zdroj: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...