Adalbert Stifter: Horský křišťál. Příběh o síle přírodních živlů a o statečnosti dvou dětí, které zcela nečekaně nestráví Štědrý večer doma
Povídka Horský křišťál, o dětech, které tráví Štědrý večer uprostřed zavátých hor, vyšla poprvé v roce 1845. V překladu Anny Siebenscheinové ji najdeme i ve stejnojmenném výboru z roku 1978, který vydalo nakladatelství ODEN.
Spisovatel a malíř Adalbert Stifter (1805, Horní Planá - 1868, Linec) patří k nejvýznamnějším představitelům biedermeieru. Napsal necelou dvacítku románů, novel a povídkových knih. Jeho zřejmě nejznámějším dílem je třídílný historický román Vítek (Witiko). Největší sbírku Stifterových knih a také studií o něm vlastní Regionální muzeum v Českém Krumlově, které spravuje i Rodný dům Adalberta Stiftera v Horní Plané. Sbírka budovaná systematicky od roku 1990 čítá zhruba 1 100 svazků. Najdeme mezi nimi i Stifterova díla v 26 jazykových mutacích, nechybí překlady do japonštiny, korejštiny nebo hebrejštiny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.