Barbora Motlová úspěšně rozvíjí rodinnou tradici kloboučnického řemesla

13. květen 2024

Plzeňská rodačka, profesionální výtvarnice, absolventka Fakulty výtvarných umění VUT v Brně, které ale učarovalo řemeslo kloboučnické. Barbora Motlová se mu aktuálně věnuje naplno, navázala na rodinnou tradici a jako kloboučnici (kterých je mimochodem u nás velmi málo) se jí daří.

K tomuto zajímavému řemeslu se dostala díky své mamince – ta po vyučení pracovala nejprve v plzeňském kloboučnictví, později pak dlouhá léta v Divadle J. K. Tyla v Plzni. Právě tam Barbora Motlová podle jejích slov trávila dětství, které by přála každé holčičce.

Dnes Barbora Motlová sama již několik let aktivně spravuje a vede rodinnou kloboučnickou firmu, kde společně se svojí maminkou a kolegyní švadlenou vymýšlí nové střihy, pracují s různými materiály a snaží se vyhovět rozličným přáním zákazníků. O klobouky (moderní i historické) je stále velký zájem.

Co všechno obnáší kloboučnické řemeslo? Kdy sama začala nosit klobouky? A kolik spokojených hlav už má klobouk právě od Barbory Motlové? Poslechněte si celý rozhovor!

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.