Bay City Rollers: Bye Bye Baby

21. říjen 2022

Skupina Bay City Rollers z Edinburgu se ve své době mohla pochlubit obrovskou popularitou u svých vrstevníků. Ne, že by jejich písničky byly nějak nadčasové, ale občas je ještě v rádiích zaslechneme.

V každé době najdeme hudebníky, jejichž výkony sklízí obrovský obdiv davů. A vždy se najdou lidé, kroutící nad tím hlavou a tvrdící, že jejich sláva je nezasloužená. Někdy mají pravdu, jindy ne. V sedmdesátých letech se ve Skotsku objevila skupina, o které se v titulcích časopisů, a to nejen hudebních psalo: Členové policie byli málem ušlapáni, když bránili členy skupiny, snažící se dostat do sálu, kde měli koncertovat. Nebo. Muzikanti byli na poslední chvíli zachráněni vrtulníkem, neboť dav náctiletých, jakoby zešílel.

O jakou kapelu tehdy šlo? Jmenovala se Bay City Rollers. Občas se objevila i zpráva, že se jedná o jakési nové Beatles. Pokud se jednalo o davovou hysterii, tak by bylo srovnání na místě, pokud by šlo o hudbu, pak by silně pokulhávalo. Ale zas by se nad nimi neměl nos moc ohrnovat. Pětičlenná kapela se mohla pochlubit slušným vokálem a dobrým výběrem repertoáru, který se postaral o to, že celosvětově prodali 120 milionů desek. Úplné začátky skupiny můžeme vystopovat už do šedesátého čtvrtého roku, a jejich úspěch v sedmdesátých letech lze zdůvodnit tím, že náctiletí chtěli poslouchat své stejně staré vrstevníky. Zdálo by se, že takto pojaté renomé se nedá importovat mimo Evropu. Zkušený promotér Sid Bernstein, který se v Americe postaral o slávu Beatles a Dave Clerk Five, dokázal, že nic není nemožné. A tak se kostkované skotské šály, kalhoty nad kotníky a hlavně písničky Bay City Rollers staly populární na celém světě.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.