Bee Gees: Massachusetts

2. září 2022

Jen o málo lidech se dá povědět, že jsou tzv. světoobčané. O hudebníkovi Barry Gibbovi to lze prohlásit, a potvrdit to nejen jeho dvojím britsko-americkým občanstvím, ale i tím, že s kapelou Bee Gees procestoval celý svět.

Na cestování z jedné země do druhé si zvykal od raného mládí. Narodil se na ostrově Isle of Man, což je ostrov mezi Irskem a Británií. Když se s rodiči odstěhoval do Manchesteru, propadl tehdy módnímu hudebnímu stylu Skiffle, což je žánr lidové hudby s vlivy blues, jazzu a amerického folku. Už tehdy se projevilo jeho hudební nadání nejen u něho, ale i u jeho dvou bratrů.

Asi bychom těžko hledali někoho, kdo nezná skupinu Gee Gees , kterou založili. To bylo až v Austrálii, odkud se ale odstěhovali zpět do Anglie. I když dílčí úspěchy zaznamenali už v Austrálii, výrazně prorazili až v Británii. Ve světě byli nějaký čas považováni právě za australskou kapelu. Jisté je, že Bee Gees zasáhli historii moderní hudby skutečně výrazným způsobem. Skladatelským umem, který obohatil hudbu naší doby o spoustu krásných melodií, ale i tím, že v sedmdesátých letech dokázali radikálně změnit svůj styl. Jejich skladby jsou považovány za nadčasové. Guinnesova kniha rekordů uvádí Barryho jako druhého nejúspěšnějšího skladatele v historii, hned za Paulem McCartneym.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.