Biskup Filip Štojdl: Hus je stále výzvou
"Až z toho, jestli bude husa oškubaná, na rožeň napíchnutá a v ohni upečená, vzejde opravdová radost hostů," napsal Štěpán Páleč. "Dříve jsem tě pokládal za přítele a ty nyní pracuješ k mému odsouzení," tak zněla odpověď Jana Husa.
Husovo poselství, přesah i zneužití jeho odkazu v minulém režimu, o úloze církve, o lásce, odpouštění, vzájemné úctě i pochopen í hovoří biskup plzeňské diecéze Československé církve husitské Filip Štojdl.
Kde strávil Jan Hus, významný teolog, kazatel a církevní reformátor poslední dny v Čechách?
Na Krakovci
Po odchodu z Prahy odešel Jan Hus na Kozí Hrádek a poté na pozvání pana Jindřicha Lefla poslední dny v Čechách strávil na hradu Krakovec, který leží na rozhraní Rakovnicka a Plaska.I zde chodíval mezi lid a získával si oblibu svým řečnickým způsobem i prostým vyprávěním, řady jeho příznivců rostly.
Z Krakovce se pak vydal na cestu do Kostnice, kde chtěl veřejně na koncilu vyznat víru, kterou držel. Na cestu se vydal 11. října 1414.
Koncil
Na kostnickém koncilu byl odsouzen jako kacíř, přestože mu císař Zikmund zaručil bezpečnost, byl vydán světské moci k upálení na hranici, když odmítl odvolat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.