Brdy i Krušné hory – to a mnohem víc je možné spatřit ze západní věže hradu Kašperk

2. prosinec 2021

Západní věž našeho nejvýše položeného královského hradu Kašperk v Šumavském podhůří skýtá nádherné výhledy. V rámci prohlídkového okruhu během otevírací doby hradu si tak výstup na věž rozhodně nenechte ujít!

„Západní věž je 26 m vysoká a má zhruba 115 schodů. Výhled odtud počíná Bavorskem, ale vidíme především do českého vnitrozemí. Začneme vrchem Sedlo, kde se nachází stejnojmenná rozhledna a dříve zde bývalo keltské opidum. Když se podíváme na sever, je možné za dobré viditelnosti spatřit i Krušné hory. Dále můžeme vidět Brdy s vrchem Praha, takže viditelnost je zde skutečně znamenitá,“ popsal kastelán hradu Kašperk Václav Kůs.

„Před námi pak vidíme Koráb nad Kdyní, nebo třeba siluetu rozhledny na Poledníku, což byla dříve tajná vojenská základna. Kromě hor vidíme též údolí řeky Otavy, vidíme Annín, Hartmanice, část Dlouhé vsi, a také dva významné kostely – kostel sv. Mořice, takzvaný Mouřenec nad Annínem, a kostel sv. Mikuláše nedaleko Kašperských Hor, který vystavěli zdejší horníci v první polovině 14. století.“

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.