Brdy i Krušné hory – to a mnohem víc je možné spatřit ze západní věže hradu Kašperk

2. prosinec 2021

Západní věž našeho nejvýše položeného královského hradu Kašperk v Šumavském podhůří skýtá nádherné výhledy. V rámci prohlídkového okruhu během otevírací doby hradu si tak výstup na věž rozhodně nenechte ujít!

„Západní věž je 26 m vysoká a má zhruba 115 schodů. Výhled odtud počíná Bavorskem, ale vidíme především do českého vnitrozemí. Začneme vrchem Sedlo, kde se nachází stejnojmenná rozhledna a dříve zde bývalo keltské opidum. Když se podíváme na sever, je možné za dobré viditelnosti spatřit i Krušné hory. Dále můžeme vidět Brdy s vrchem Praha, takže viditelnost je zde skutečně znamenitá,“ popsal kastelán hradu Kašperk Václav Kůs.

„Před námi pak vidíme Koráb nad Kdyní, nebo třeba siluetu rozhledny na Poledníku, což byla dříve tajná vojenská základna. Kromě hor vidíme též údolí řeky Otavy, vidíme Annín, Hartmanice, část Dlouhé vsi, a také dva významné kostely – kostel sv. Mořice, takzvaný Mouřenec nad Annínem, a kostel sv. Mikuláše nedaleko Kašperských Hor, který vystavěli zdejší horníci v první polovině 14. století.“

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio