Bumerang: Zeptám se racků

20. září 2022

Seznamte se s Bumerangem, jednou z nejrespektovanějších plzeňských skupin 70. let. I když se jednalo o kapelu západočeskou, její hudební aktivity zahrnovaly celé Čechy. Hudební dráhu Bumerangu připomíná nová kompilace nazvaná Legendy se vracejí II.

V současné době vychází komplet CD, DVD a jednoho klasického černého LP, mapující hudební dráhu plzeňské skupiny Bumerang. Kromě potěchy pro stovky, možná tisíce fanoušků kapely vhodně doplňuje znalosti o historii rocku na Plzeňsku, ale i v celých českých luzích a hájích. Nahrávky mohou posloužit jako svědectví doby, studijní materiál a rovněž i hezká (někdy ale i bohužel nehezká) vzpomínka na zašlé doby aktivit plzeňských muzikantů. Historie západočeského rocku, která je dnes už šedesátiletá - první plzeňská bigbeatová skupina Memphis vznikla v r. 1962 - se v podstatě rovná osudům této hudby v jiných regionech.

Komplet nás uvede do šera dávných věků, k pramenům muziky, která jako žádná jiná zasáhla hudbu jako takovou, v průběhu celé její historie. Celý projekt doplnil zasvěceným slovem, ilustrujícím nejen hudební dění, ale celkovou atmosféru tehdejší doby, plzeňský pamětník Jaroslav Pomp. Výstižně uvedl, že bigbít byl ozdravným kyslíkem i jasným světlem v režimní temnotě, těšítkem, úžasným barevným paralelním vesmírem. Trojdeskový komplet skupiny Bumerang, ilustrující její padesátiletou historii, je dalším důkazem toho, že rocková hudba je sice jen kapkou v oceánu veškeré pozemské muziky, ale pro ty, kdo s ní strávili život od mládí do důchodu, byla a je živou vodou a nabíječkou pro každou baterii.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová