České korunovační klenoty byly kdysi uschovány na Velharticích

1. prosinec 2022

Na velhartickém hradě se pro návštěvníky připravuje nová prohlídková trasa. Její součástí bude krom jiného také tematika související s Českými korunovačními klenoty. Trasa by pro veřejnost měla být zpřístupněna od sezóny 2024.

„V polovině 15. století sem byly klenoty tajně převezeny a několik let uchovávány. Nechal je sem převézt Menhart z Hradce v období po husitských válkách, jelikož zde docházelo k jeho rozporům s táborem Jiřího z Poděbrad. Menhart měl přístup ke korunovačním klenotům, takže proto, aby je z jeho pohledu ochránil, je na Velharticích nechal uschovat, aby se jich Jiří nemohl zmocnit a použít je k nějakému jinému účelu. Výklad historie je však problematický a záleží na úhlu pohledu,“ osvětlil spojitost klenotů s hradem Velhartice jeho kastelán Matěj Mejstřík. 

Jablko a žezlo nejsou české

Obecně známy jsou většinou pouze tři základní části klenotů, to znamená koruna, žezlo a jablko. Svatováclavský poklad ale tvoří vícero částí, hrad Velhartice chce návštěvníkům představit alespoň pět z nich, a to krom tří výše jmenovaných také kříž a meč, včetně jejich pouzder. „V rámci nové expozice budeme řešit i to, jak se korunovační klenoty mohly z Karlštejna na Velhartice dostat. Musely být nějak transportovány a byly při tom uloženy ve speciálních obalech,“ podotkl kastelán, který vzápětí dodal zajímavou perličku:

„Málokdo také ví, že žezlo a jablko, které jsou součástí našich korunovačních klenotů, nejsou původní. V průběhu historie došlo k jejich záměně pravděpodobně s rakouským žezlem a jablkem, čili tyto naše části klenotů se teď zřejmě nacházejí ve Vídni.“

Ve které části hradu se nová expozice bude nacházet? Poslechněte si reportáž!

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio