Čtvrteční kulturní echo

18. duben 2013

Aktuální přehled kulturních a společenských tipů z Plzeňského a Karlovarského kraje.

„Anna Karenina“ - balet libretisty, choreografa a režiséra Libora Vaculíka s hudbou Dmitrije Šostakoviče má dnes v 19 hodin na programu Velké divadlo v Plzni. Tolstého slavný román, inspirovaný skutečnou událostí, vypráví o síle vášně schopné prolomit bariéry společenské konvence.

Už od roku 1894 baví diváky ve Francii a Evropě rozverná Feydeauova komedie „Taková ženská na krku“. Mladý hrdina se rozhoduje mezi vášnivou milenkou a nevěstou, která by mu přinesla společenskou prestiž, od této zápletky autor odvíjí děj plný postav, divokých situací a gagů. Dnes večer může tato jiskřivá komedie pobavit i vás – od 19 hodin v Komorním divadle v Plzni.

Čajkovského „Symfonie číslo 6 h moll Patetická“ a „Klavírní koncert číslo 1 b moll“ zazní na dnešním koncertu abonentní řady B Karlovarského symfonického orchestru. Na klavír zahraje Ivo Kahánek, dirigovat bude Martin Lebel – dnes od 19 hodin 30 minut v Lázních III v Karlových Varech.

Hudbou starých mistrů ožije v 19 hodin klášterní kostel svatého Antonína Paduánského v Sokolově. Zpívat bude mezzosopranistka Pavla Švestková za doprovodu orchestru Atlantis pod vedením dirigenta Vítězslava Podrazila.

Skladby ze zlaté éry swingu uslyšíte na dnešním koncertu „Glenn Miller Story“ v Karlovarském městském divadle a to v podání Big Bandu Karlovy Vary a jeho sólistů pod vedením trombonisty Zdeňka Kráma. Začátek je v 19 hodin 30 minut.

Vlaďka Bauerová má od 19 hodin koncert v kostelíku U Ježíška v Plzni. Zpěvačka patří mezi patrony opravy tohoto památkového objektu, výtěžek jejího koncertu bude věnován Sdružení pro obnovu památek v Rokycanech a okolí, které spravuje i plzeňský kostel U Ježíška.

„To nejlepší z dechovky“ vás dnes čeká v Divadle Boženy Němcové ve Františkových Lázních. Vystoupí tam dechová kapela Karlovarka se svými sólisty, spoluúčinkovat budou dva krojované taneční páry – od 19 hodin 30 minut ve františkolázeňském divadle.

Světová premiéra loutkové hry Šimona Olivětína „Viktorka na Řípu“ se koná ve 20 hodin 15 minut v areálu bývalého pivovaru Světovar v Plzni. Hru pojednávající o fenomenálních úspěších plzeňských fotbalistů připravil herecký tým pod vedením režiséra Radka Berana. Text pod pseudonymem Šimon Olivětín napsal René Levinský. Představení jsou naplánována ode dneška do 20. dubna vždy od 20:15 jako součást veletrhu krajiny „Venkovské expo“ na Světovaru.

Filmový klub Karlovy Vary dnes promítá snímek Billyho Wildera „Sunset Boulevard“. Nejslavnější a nejtrpčí portrét hollywoodské továrny na slávu je příběhem druhořadého scenáristy a zapomenuté hvězdy němého filmu, kteří bez skrupulí využívají jeden druhého k naplnění svých ambicí. Jedinečný pohled do specifického filmařského zákulisí získal 3 Oscary. Do karlovarského kina Drahomíra zamiřte na 19. hodinu 30. minutu.

Projekci snímku litevské režisérky Kristiny Buozyte „Mizející vlny“ na dnešek chystá Filmový klub Sušice. Dostat se do mozku někoho druhého. Vidět, co cítí, najít odpovědi na otázky, odhalit tajemství. Sci-fi romance líčí příběh mladého informatika Lukase, který se zúčastní kontroverzního mezinárodního experimentu – vstupuje do mysli mladé ženy Aurory v komatu, aby jí pomohl navrátit vědomí. Jenže místo toho se zaplete do osidel ženiných vášní a fantazií, což zcela naruší jeho reálný život. „Mizející vlny“ vás pohltí ve 20 hodin v kině Sušice.

„Cesty doktora Emila Holuba“ – to je téma přednášky Martina Šámala, kterou nabízí výstavní síň Masné krámy v Plzni. Jedná se o doprovodnou akci k výstavě „Palmy na Vltavě / Primitivismus, mimoevropské kultury a české výtvarné umění 1850-1950“. Výstavu v plzeňských Masných krámech najdete do 28. dubna, dnešní přednáška tam začne v 17 hodin.

Na setkání s Bohuslavem Holým láká galerie Artamo v Plzni. Známý plzeňský loutkoherec a fotograf vám představí archiv ze své dlouholeté tvorby a bude s vámi diskutovat o funkci divadla v dnešní kultuře – od 18 hodin v plzeňské galerii Artamo.

„Jetel voněl, zrály klasy“ pod tímto názvem se dnes v klatovském Hifiklubu uskuteční vzpomínkový večer na hudebního skladatele, textaře a zpěváka Jiřího Voldána, autora populární písně „Klatovští dragouni“. O své vzpomínky na četná osobní setkání s prvorepublikovým klasikem trampské písně se s vámi podělí František Vondryska a Jan Kos. Dnes od 19:30 v Hifiklubu v Klatovech.

„Perníkovou chaloupku“ Vítka Peřiny hraje dopoledne v 9 hodin plzeňské Divadlo Alfa. Pohádka je podána iluzivně marionetami tak, jak si ji pamatuje starý pecař, který ji vypráví mladému pecaři. A navíc tihle dva jsou zároveň zapálenými venkovskými muzikanty a tak si děti během představení zopakují i pár nejznámějších lidových písniček, které je naučila maminka. Představení je určeno divákům od 4 let.

Spustit audio

Více z pořadu