Čtvrteční kulturní echo

25. duben 2013

Aktuální přehled kulturních a společenských tipů z Plzeňského a Karlovarského kraje.

V Plzni probíhá 26. ročník festivalu českých filmů „Finále Plzeň“. U příležitosti 75. narozenin režiséra Jiřího Menzela byla včera v Kopeckého sadech slavnostně zahájena putovní exteriérová výstava velkoformátových fotografií s názvem „Rozmarná léta Jiřího Menzela“. Po celý týden také můžete využít nabídky projekcí jeho filmů pod širým nebem v Plzni U Branky – dnes v 21 hodin to bude snímek „Vesničko má středisková“, vstup je zdarma. Podrobný program soutěžní a bilanční přehlídky českých celovečerních a dokumentárních filmů „Finále“ je k dispozici na internetových stránkách www.festivalfinale.cz. Rozhovory s osobnostmi, které na plzeňský festival přijíždějí, můžete denně slyšet v našem vysílání, na vlnách Českého rozhlasu Plzeň.

„Prodavači snů“ dnes ovládnou jeviště Velkého divadla v Plzni. Jak dopadne sázka dvou podvodníků, jejímž výsledkem má být odchod jednoho z nich z letoviska francouzské Riviéry? Který z nich je prolhanější a více prohnaný? Libreto k muzikálu vytvořil televizní scénárista Jeffrey Lane, autorem písňových textů a hudby je David Yazbek – Američan židovsko-italsko-libanonské krve. Brutální sarkasmus je charakteristický jak pro jeho texty, tak pro jeho melodickou hudbu. Pokud vás právě tento druh humoru spolehlivě pobaví, neváhejte a zamiřte na 19. hodinu do plzeňského Velkého divadla.

Balet „Sen noci svatojánské“ s hudbou Felixe Mendelssohna-Bartholdyho vás okouzlí na scéně Komorního divadla v Plzni. V Shakespearově hravém příběhu se svět lidí potkává se světem elfů, což vede k propletenci omylů a vášní a následně ke šťastnému pohádkovému konci s trojí svatbou. Jeho ztvárnění plzeňským baletem jistě osloví nejen návštěvníky z Klubu mladého diváka – dnes v 19 hodin v plzeňském Komorním divadle.

Na „Galakoncert operetních melodií“ láká Karlovarské městské divadlo. V podání Komorního orchestru Nálady zazní skladby Johanna Strausse, Franze Lehára a dalších velikánů. Vystoupí sólisté opery plzeňského divadla Venuše Dvořáková a Roman Krebs a sólista opery Severočeského divadla v Ústí nad Labem Petr Matuszek – od 19 hodin 30 minut v Karlovarském městském divadle.

„Jazz revue“ naplánovalo na dnešní večer Divadlo Boženy Němcové ve Františkových Lázních. Světové evergreeny a populární jazz, jako jsou písně Armstronga či Sinatry, zazpívá Lee Davison ze Spojených států amerických. Těšit se můžete i na starší český swing a Semaforské písničky. Pořad bude uveden v českém i německém jazyce – v 19 hodin 30 minut ve františkolázeňském divadle.

„Koncert houslových nadějí“ - přehlídka nejnadanějších mladých houslistů Plzeňského kraje se dnes koná v Západočeském muzeu v Plzni. Pořadatelem je Základní umělecká škola Starý Plzenec. Začátek v 18 hodin.

Na přednášku Luďka Krčmáře „Poutní místa a místa zvláštní zbožnosti v Plzni“ můžete zajít do plzeňského Muzea církevního umění. Pro mnohé jistě bude překvapením, že kromě slavné Plzeňské madony existují ještě další místa na území města Plzně s prokazovanou úctou. Cílem poutníků byly například i dominikánský klášter, františkánský klášter nebo Kyjovská kaple. Luděk Krčmář vám slovem i obrazem představí jejich historii, příběh Boží milosti, legendu nebo předmět úcty – dnes od 17 hodin v Muzeu církevního umění v Plzni. Přednáška je doprovodnou akcí k výstavě „Poutní místa plzeňské diecéze“, která v muzeu potrvá do 2. června.

Na téma „Odezva mimoevropských kultur ve filmu“ bude dnes v Západočeské galerii v Plzni přednášet filmový odborník a spolupracovník Českého rozhlasu Plzeň Jan Kastner. Zváni jste na 17. hodinu do Pražské 13, kde můžete ještě do neděle 28. dubna navštívit výstavu „Palmy na Vltavě/ Primitivismus, mimoevropské kultury a české výtvarné umění 1850–1950“.

Filmový klub Karlovy Vary dnes nabízí francouzsko-německý snímek „Holy motors“, který natočil režisér Leos Carax. Hlavní postava, tajuplný pan Oscar, na sebe v průběhu jednoho dne bere nejrůznější identity ve zneklidňující show snímané neviditelnými kamerami. „Kvůli čemu to ještě děláte?“ ptá se Oscara jeho šéf. „Pro krásu samotného gesta,“ odpovídá chameleonský hrdina a charakterizuje tak režisérovo krédo. Pro Caraxe typické, bolestně romantické vidění světa, se snoubí s hravou provokativností. V karlovarském kině Drahomíra se můžete nechat přenést do metropole Francie Paříže v 19 hodin 30 minut.

Filmový klub Sušice dnes promítá snímek srbského režiséra Srdjana Dragojevice „Parade“. Netradiční tragikomický příběh zachycuje osudy několika jedinců, kteří se snaží zorganizovat pochod gayů v Bělehradě. Dragojevicův film obsahuje autentické záběry ze skutečného Gay Pride Parade z roku 2001, kdy šest a půl tisíce policistů hlídalo asi tisícovku homosexuálů před zhruba sedmi tisíci neonacisty. Výsledkem bylo 300 zraněných a zdemolované centrum Bělehradu. Snímek získal cenu diváků na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně a řadu dalších ocenění. V sušickém kině ho můžete zhlédnout od 20 hodin.

Hru Vítka Peřiny určenou nejmenším divákům „Hrnečku vař!“ aneb dvě pohádky o hrnečku má od 9 hodin na programu Divadlo Alfa v Plzni. Pro diváky od 11 let je také na 9. hodinu nachystán komiksově laděný příběh o jednom osudovém setkání, které se stalo dvakrát: „Pirat 07 & Queen Of Love“. Kromě toho se v plzeňském Divadle Alfa můžete seznámit s pracemi ze soutěže „Hledá se nový plzeňský Kašpárek“, kterou pro děti v létě 2012 vyhlásilo Muzeum loutek. Vstup na výstavu je zdarma a to od pondělí do pátku od 8 do 15 hodin 30 minut, mimo tuto dobu také vždy hodinu před představením.

Spustit audio

Více z pořadu