Cyklorádio: Zvonek

29. červen 2016
Cyklorádio
0:00
/
0:00

Musíte ho na kole mít? Kdy je nutný a kdy se bez něj obejdete? Podle čeho si vybrat správný zvonek?

Máte na kole zvonek? Možná ano, protože ho při svých cestách potřebujete. Možná jeho koupi teprve zvažujete a třeba přemítáte nad důvody, proč ho vlastně na kole mít. Zatímco dříve byl povinností cyklisty zvonek na kole mít, dnes už to neplatí. Přestože situací, kdy byste ho potřebovali, je stále dost.

V posledních letech totiž přibylo hodně stezek pro pěší a cyklisty se smíšeným provozem. Právě tam zvonek uplatníte nejčastěji. Maminky s kočárky, lidé se psy, ale třeba i běžci nebo in-line bruslaři se pohybují často tak, že je jen těžko bezpečně předjedete. Pokud jim vjíždíte do zad, tak vás nevidí a zvonek je způsob, kterým dáte jednoznačně najevo: „Jede kolo!“

Chodci vnímají zvonek různě

Ti starší zazvonění spíš vítají a berou ho jako součást cyklistického provozu. Mladší lidé už bývají při zazvonění nervóznější a berou ho jako výtku a někdy podle toho reagují.

Poslechněte si: Zvonění zvonku může být příjemné, varující, ale může znít jako symfonie.

Někteří kolaři si místo zvonku pořídili na řídítka klakson s balonkem. Použít ho sice mohou, ale ztratí tím jednoznačnou identifikaci zvuku s kolem. U nás si přeci jen lidé klakson spojují s autem a zvonek s kolem.

Zvonků je teď na trhu celá řada – od těch klasických se stříbrnou pokličkou a páčkovým zvoněním až po ty mrňavé, do kterých pružnou páčkou jen cvrnknete. Některé mají pokličku jednobarevnou, jiné pěkně pomalovanou, aby se malým cyklistům líbila.

Zavřete oči a poslouchejte, jak vám zní

Při výběru zvonku byste neměli koukat jen na cenu, ale hlavně si zvonek poslechnout. Zavřete oči a nechte kamaráda nebo prodavače zazvonit. Vybaví se vám kolo? Pokud ano, tak si takový zvonek na to své pořiďte. Ještě před tím si ale vyzkoušejte, zda jste schopni na něj rychle zazvonit ve chvíli, kdy chcete, aby o vás a vašem kole ti okolo věděli. Někdy jsou to jen desetiny vteřiny, které na to máte. Zvonek se většinou upevňuje na levou stranu řídítek, kde ho můžete snadno ovládat palcem levé ruky. Pokud jste levák a chtěli byste mít páčkový zvonek na pravé straně, budete ho muset ovládat ukazováčkem pravé ruky.

Zvonek byl za První republiky běžnou součástí výbavy kola

Příště:
Cykloznačení v ČR: proč má některá z tras jen jedno číslo a jiná čtyři? Je v tom nějaký rozdíl?

Spustit audio
autor: Radka Žáková