Dárci krve nejsou dostatečně oceněni, říká primářka
Bezplatné dárcovství je jednou ze záruk bezpečnosti darované krve. Když lidé nejsou motivováni finanční odměnou, zaručuje to, že nezamlčí důležité údaje o svém zdravotním stavu.
Dárci jsou oceňováni zejména společensky, Český červený kříž jim uděluje vyznamenání, benefity jim poskytují kraje, města a obce, ale také řada zaměstnavatelů, obchodů i organizátorů nejrůznějších akcí. „Přesto si myslím, že dárci stále nejsou doceněni,“ říká v lékařské poradně MUDr. Petra Šlechtová, primářka Transfúzního oddělení Fakultní nemocnice Plzeň.
Dále informuje o nutnosti získávat další dárce krve a o jejich klesajícím počtu v celé Evropě. Potřeba krve se přitom navyšuje, protože se prodlužuje délka lidského života a zároveň rozšiřují léčebné možnosti využití krve. Plnohodnotná umělá krev z laboratoře zatím neexistuje.
Jak se plzeňské Transfúzní oddělení připravuje na prázdniny, kdy přichází i méně stálých dárců? Kdo se může stát dárcem krve? Co vás čeká v souvislosti s prvním odběrem a jak se na něj nachystat? Která vyšetření dárců a jejich krve se provádějí, aby se minimalizovalo riziko přenosu závažných onemocnění? Poslechněte si lékařskou poradnu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.