Dárci krve nejsou dostatečně oceněni, říká primářka

11. červen 2019

Bezplatné dárcovství je jednou ze záruk bezpečnosti darované krve. Když lidé nejsou motivováni finanční odměnou, zaručuje to, že nezamlčí důležité údaje o svém zdravotním stavu.

Dárci jsou oceňováni zejména společensky, Český červený kříž jim uděluje vyznamenání, benefity jim poskytují kraje, města a obce, ale také řada zaměstnavatelů, obchodů i organizátorů nejrůznějších akcí. „Přesto si myslím, že dárci stále nejsou doceněni,“ říká v lékařské poradně MUDr. Petra Šlechtová, primářka Transfúzního oddělení Fakultní nemocnice Plzeň.

Dále informuje o nutnosti získávat další dárce krve a o jejich klesajícím počtu v celé Evropě. Potřeba krve se přitom navyšuje, protože se prodlužuje délka lidského života a zároveň rozšiřují léčebné možnosti využití krve. Plnohodnotná umělá krev z laboratoře zatím neexistuje.

Jak se plzeňské Transfúzní oddělení připravuje na prázdniny, kdy přichází i méně stálých dárců? Kdo se může stát dárcem krve? Co vás čeká v souvislosti s prvním odběrem a jak se na něj nachystat? Která vyšetření dárců a jejich krve se provádějí, aby se minimalizovalo riziko přenosu závažných onemocnění? Poslechněte si lékařskou poradnu. 

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.