Dárci krve, neobávejte se a choďte na odběry i za stávající situace

Darování krve
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Darování krve

Hematologicko-transfuzní oddělení Rokycanské nemocnice začalo začátkem března opět svým dárcům odebírat krev. Po odmlce chodili nejdříve dárci v nadprůměrném množství, ale nyní se situace změnila. V souvislosti s epidemiologickou situací odběrů ubývá. Nemocnice tak spoléhá hlavně na stávající dárce a vyzývá je, aby nepřestávali chodit, protože nemocní lidé a pacienti při vážných úrazech a akutních operacích krev stále potřebují.

„Chtěl bych poděkovat všem pravidelným zkušeným dárcům, že nepodléhají panice, nezalekli se té současné situace, věří všem opatřením, která jsou na transfúzních stanicích nastavená a dále chodí darovat krev,“ řekl mluvčí Nemocnic Plzeňského kraje Jiří Kokoška a dodal: „My samozřejmě neočekáváme, že dárci budou chodit ve stejném počtu jako dříve a ono to ani není nutné. Odkládají se plánované operace a spotřeba krve částečně klesla. Ale je velmi pozitivní a za to nesmírně děkuji, že je stále dostatek dárců a současnou potřebu nemocnice pokryjeme.“

Před odběrem se zjišťuje zdravotní stav dárce i jeho rodiny

Podmínky darování krve jsou jasné a známé jen v tuto dobu nabírají na významu. Hlavní podmínkou je, aby se dárce cítil zdráv a aby byl v dobré fyzické i psychické kondici. V současné době se také zjišťuje i zdravotní stav členů rodiny – to je novinka. Požaduje se, aby byli zdraví i blízcí samotného dárce. A nově se na transfuzních stanicích tážou také na zdravotní stav dárce v předešlých dvou týdnech.

„Neodebíráme dárce, kteří v minulých dvou týdnech měli kašel, bolesti hlavy, zažívací potíže, bolesti v krku a podobně. Dbáme velmi důsledně na cestovatelské anamnézy. Neodebíráme dárce, kteří měsíc před odběrem byli kdekoliv v zahraniční. Ptáme se dárců i na to, zda se střetli s někým, kdo byl v minulých dnech v zahraničí a zda tento člověk netrpěl nějakými zdravotními komplikacemi,“ vysvětlil mluvčí.

V Rokycanské nemocnici jsou odběrové dny vždy v pondělí a ve čtvrtek od 6 do 9 hodin.

Do skupiny Nemocnic Plzeňského kraje spadá i Klatovská nemocnice, která má také pracoviště transfuzních služeb. Zde je situace podobná. Došlo k mírnému poklesu dárců a i zde platí přísnější opatření. „I klatovským dárcům musím za jejich věrnost poděkovat. Odběrové dny jsou pondělí, středa, čtvrtek, pátek od 6:30 do 11:30,“ doplnil Jiří Kokoška.

Odběrové místnosti na školách fungují

V úterý jsou výjezdové dny. To znamená, že odběrové pracovnice vyjíždějí na odběry krve do okrajových měst. Jsou to například Horažďovice, Bělá na Radbuzou, Klenčí pod Čerchovem a další. Řada těch odběrů výjezdovým způsobem se koná v prostorách škol, které jsou ale v těchto dnech zavřené. „Díky patří Českému červenému kříži, který ty výjezdové odběry koordinuje a ověřuje, zda je možné ta místa ve školách využít i nadále. Zatím s tím nebyl problém,“ potvrdil Kokoška.

Odběry proběhly na školách v Nalžovských Horách, na zdravotní škole v Domažlicích, na 7. dubna je potvrzena Komenského základka v Horažďovicích. „Jen pro zajímavost z nějakého technického důvodu nemůžeme využít 14. dubna školu v Horšovském Týně a místo toho nám nabídli zřídit odběrovou místnost přímo na městském úřadě,“ řekl mluvčí Nemocnic Plzeňského kraje Jiří Kokoška.

Všechny podrobné informace, termíny a případné změny najdete na webových stránkách příslušných nemocnic.